Lubin

0

Lubin (niem. Lüben) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim nad rzeką Zimnicą.

Warto zobaczyć

Ratusz w Lubinie - pierwszy ratusz powstał na przełomie XIV i XV wieku. Początkowo drewniany, później wielokrotnie przebudowywany. Spłonął w czasie pożaru w 1757 roku. Odbudowany w stylu barokowym w 1768 roku. W latach pięćdziesiątych XX wieku przebudowany.
Lubin, Plac Świętej Barbary 3
Parafia św. Barbary w Lubinie – rzymskokatolicka parafia znajdująca w Lubinie, należąca do diecezji legnickiej i dekanatu Lubin Zachód.
Lubin, Mikołaja Pruzi 7
Kaplica zamkowa w Lubinie - usytuowana jest przy ul. Mikołaja Pruzi na Wzgórzu Zamkowym. Kaplica to jedyny element pozostały po średniowiecznej zabudowie zamkowej. Data w tympanonie - 1349 - określa czas budowy. W XIV w. miała 3 ołtarze.
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubinie - usytuowany na wzgórzu nieopodal skrzyżowania ulic Stary Lubin i Chocianowskiej. Pełniący niegdyś funkcję świątyni cmentarnej kościół powstał w 1683 r. w okresie kontrreformacji związanej z przejściem Lubina we władanie Habsburgów.
Lubin, Piastowska 7
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubinie - usytuowany u zbiegu ulic Piastowskiej i Bolesława Chrobrego, w południowo - wschodniej części rynku. Jest to neogotycka świątynia, wybudowana na miejscu ufundowanej przez lubińskich szewców kaplicy Świętego Mikołaja z XV wieku.
Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie – kościół parafialny parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie, w dekanacie Lubin Wschód należącym do diecezji legnickiej.
Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lubinie – cerkiew greckokatolicka w Lubinie. Jej budowę rozpoczęto w 2006, zakończono w 2008. Mieści się przy ulicy Parkowej. Jest to świątynia dwukopułowa. Wewnątrz miesci sie współczesny ikonostas.
Cerkiew pod wezwaniem Świętej Trójcy w Lubinie – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Lubin diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Baszta Głogowska (niem. Pulverturm, Glogauer Torturm[potrzebne źródło]) – budowla gotycka z połowy XIV wieku w Lubinie usytuowana w północno-zachodniej części rynku.