Powiat żywiecki - Miejsce kultu

Strony

Żywiec, Śródmieście, Zamkowa 6
Konkatedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żywcu – świątynia zbudowana w XV wieku. z wysoką wieżą, ozdobiona u szczytu galerią, rozbudowana w latach 1582-1583. Wśród cennych dzieł gotycka płaskorzeźba Zaśnięcia Matki Boskiej z około 1500. Wystrój wnętrza barokowy.
Żywiec, Rudza, Batorego
Kościół Świętego Krzyża – gotycki kościół w Żywcu, położony w dzielnicy Śródmieście, w części miasta zwanej Rudzą.
Cięcina, Świętej Katarzyny 9
Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie – kościół w Cięcinie, wybudowany w swej najstarszej części w roku 1542. Należy do parafii św. Katarzyny w Cięcinie. Kościół w Cięcinie zaliczany jest do zabytków kościelnego budownictwa drewnianego typu śląsko – małopolskiego.
Łodygowice, Jana Pawła II 3
Kościół pw. św. app. Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach, powiat żywiecki, diecezja bielsko-żywiecka. Kościół znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.
Żywiec, Śródmieście, Andrzeja Komonieckiego 23
Kościół Przemienienia Pańskiego - kościół położony w Żywcu na terenie cmentarza Przemienienia Pańskiego w dzielnicy Śródmieście. Wzniesiony został w 1701 roku z inicjatywy wójta żywieckiego Andrzeja Komonieckiego i jego żony Zofii Kalfasowiczównej. Kościół był pierwotnie drewniany.
Rychwałd, Franciszkańska 1
Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej – sanktuarium maryjne położone w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie. Obiekt kultu stanowi XV-wieczny obraz Matki Bożej nieznanego autorstwa podarowany miejscowej parafii w 1644, znajdujący się w kościele parafialnym parafii pod wezwaniem św. Mikołaja.
Żywiec, Śródmieście, Henryka Sienkiewicza 76
Kościół Św. Marka – kościół w Żywcu, w dzielnicy Śródmieście, w parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Położony jest przy ul. Sienkiewicza, za Szpitalem Powiatowym. Pierwotnie był drewniany, wzniesiony w 1591 roku jako jako wotum przebłagalne dla odwrócenia szerzącej się w Żywcu zarazy.
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Korbielowie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Korbielowie. Należy do dekanatu Jeleśnia diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1993. Prowadzą ją ojcowie Dominikanie.
Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Przyłękowie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Przyłękowie. Należy do dekanatu Żywiec diecezji bielsko-żywieckiej. Prowadzą ją Salezjanie. Erygowana w 1985.
Kościół św. Marcina w Radziechowach – budowla sakralna, której historia sięga przełomu XIV i XV wieku. Po założeniu parafii radziechowskiej w 1390 roku wzniesiono w Radziechowach kościół. Na początku był drewniany, po jego pożarze wybudowano świątynię murowaną.
Kościół i klasztor pod wezwaniem Stygmatów św.
Parafia Świętej Jadwigi Królowej w Przyborowie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Przyborowie. Należy do dekanatu Jeleśnia diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1983.
Kościół Narodzenia Św. Jana Chrzciciela – kościół parafialny w Ślemieniu.
Parafia pw. Świętego Karola Boromeusza w Koszarawie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Koszarawie. Należy do dekanatu Jeleśnia diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1824.
Pietrzykowice, Księdza Jana Nowaka 1
Parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pietrzykowicach – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Pietrzykowicach. Należy do dekanatu Łodygowice diecezji bielsko-żywieckiej.
Kościół świętego Wojciecha w Jeleśni – barokowy kościół należący do parafii pod wezwaniem świętego Wojciecha w Jeleśni. Znajduje się w górnej części wsi, przy drodze głównej, prowadzącej na granicę polsko-słowacką w Korbielowie.
Węgierska Górka, Tadeusza Kościuszki 66
Kościół Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce – kościół w Węgierskiej Górce, wybudowany w latach 1977–1981. Należy do parafii św. Katarzyny w Cięcinie.
Parafia św. Bartłomieja w Lipowej – parafia rzymskokatolicka w Lipowej, należąca do dekanatu Radziechowy, diecezji bielsko-żywieckiej.
Kościół św. Wawrzyńca i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy – kościół obrządku rzymskokatolickiego w Rajczy w powiecie żywieckim, parafialny.

Strony