Powiat wodzisławski - Miejsce kultu

Pszów, Bohaterów Westerplatte 1
Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny i bazylika mniejsza w mieście Pszów. Mieści się przy ulicy Bohaterów Westerplatte.
Mszana, Adama Mickiewicza 88
Kościół św. Jerzego w Mszanie – rzymskokatolicki kościół parafialny w Mszanie w powiecie wodzisławskim.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim - kościół parafialny rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem leżący na terenie dekanatu wodzisławskiego należącego do archidiecezji katowickiej.
Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej - katolicka parafia w dekanacie gorzyckim, istniejąca od 21 stycznia 1981 roku.
Rydułtowy, Plebiscytowa 9
Parafia św. Jerzego w Rydułtowach – parafia kościoła rzymskokatolickiego istniejąca od co najmniej 1501 r. Parafia należy do dekanatu pszowskiego.
Gołkowice, Cmentarna 10
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Gołkowicach – Ewangelicko-Augsburska parafia w Gołkowicach, należąca do diecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Cmentarnej. Obecny budynek kościoła parafialnego poświęcono w 1910.
Godów, 1 Maja 60
Parafia pw. św. Józefa Robotnika w Godowie - katolicka parafia w dekanacie gorzyckim, istniejąca od XIII wieku.
Skrzyszów, Wyzwolenia 37
Parafia pw. św. Michała Archanioła w Skrzyszowie - katolicka parafia w dekanacie gorzyckim, istniejąca od 1936 (rok wybudowania kościoła). Wcześniej w Skrzyszowie istniała parafia pw. św. Wawrzyńca.
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wodzisławiu Śląskim – ewangelicko-augsburska parafia w Wodzisławiu Ślaskim, należąca do diecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy księdza Pośpiecha. Użytkuje zabytkowy dawny pofranciszkański kościół pw. św. Trójcy przy ulicy Minorytów.
Połomia, Centralna 50
Parafia Nawiedzenia NMP w Połomi – parafia rzymskokatolicka w dekanacie jastrzębskim w archidiecezji katowickiej.
Marklowice, Wyzwolenia 230
Parafia św. Stanisława biskupa i męczennika w Marklowicach - katolicka parafia w dekanacie wodzisławskim, istniejąca od 1888 roku.
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Anny w Gołkowicach – rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego oraz św. Anny w Gołkowicach, w dekanacie Gorzyce Śląskie, w archidiecezji katowickiej.
Parafia św. Józefa Robotnika w Nieboczowach należy do dekanatu pogrzebieńskiego w archidiecezji katowickiej.
Łaziska, Powstańców Śląskich 128
Kościół Wszystkich Świętych w Łaziskach − zabytkowy kościół katolicki znajdujący się w Łaziskach w powiecie wodzisławskim w województwie śląskim. Jest kościołem parafialnym w dekanacie Gorzyce w archidiecezji katowickiej.
Synagoga w Wodzisławiu Śląskim – synagoga znajdująca się w Wodzisławiu Śląskim przy obecnej ulicy Targowej.