Wodzisław Śląski

0

Wodzisław Śląski (niem. Loslau, cz. Vladislav, łac. Vladislavia) – miasto powiatowe położone w południowo-zachodniej części województwa śląskiego przy granicy z Republiką Czeską.

Warto zobaczyć

Rynek w Wodzisławiu Śląskim – centralny plac miasta Wodzisławia, jeden z największych rynków na Śląsku.
Wodzisław Śląski, Centrum, Kubsza 2
Telefon: +48(32)4552574
Zamek w Wodzisławiu Śląskim – pałac wybudowany przez ród Dietrichsteinów w latach 1742-1747 na miejscu dawnego średniowiecznego zamku. Pałac Dietrichsteinów jest jedną z pierwszych budowli w stylu klasycystycznym w Polsce.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim - kościół parafialny rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem leżący na terenie dekanatu wodzisławskiego należącego do archidiecezji katowickiej.
Wodzisław Śląski, Kokoszyce, Pałacowa 53
Zespół pałacowo-parkowy w Wodzisławiu Śląskim – Kokoszycach – znajdujący się w Kokoszycach, dzielnicy Wodzisławia Śląskiego, składający się z XIX wiecznego pałacu i parku.
Zespół klasztorny franciszkanów w Wodzisławiu Śląskim – dawny zespół klasztorny zakonu franciszkanów założony przez księcia opolsko-raciborskiego Władysława.
Baszta Rycerska w Wodzisławiu Śląskim (również zwana Wieżą Romantyczną) – neogotycka, około 20-metrowa zabytkowabaszta wybudowana w latach 1867-1868 w lesie miejskim na historycznym Grodzisku przez ówczesnego właściciela miasta, zagorzałego romantyka Edwarda Braunsa.
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wodzisławiu Śląskim – ewangelicko-augsburska parafia w Wodzisławiu Ślaskim, należąca do diecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy księdza Pośpiecha. Użytkuje zabytkowy dawny pofranciszkański kościół pw. św. Trójcy przy ulicy Minorytów.
Synagoga w Wodzisławiu Śląskim – synagoga znajdująca się w Wodzisławiu Śląskim przy obecnej ulicy Targowej.