Powiat wodzisławski - Kościoły

Strony

Pszów, Bohaterów Westerplatte 1
Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny i bazylika mniejsza w mieście Pszów. Mieści się przy ulicy Bohaterów Westerplatte.
Mszana, Adama Mickiewicza 88
Kościół św. Jerzego w Mszanie – rzymskokatolicki kościół parafialny w Mszanie w powiecie wodzisławskim.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim - kościół parafialny rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem leżący na terenie dekanatu wodzisławskiego należącego do archidiecezji katowickiej.
Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej - katolicka parafia w dekanacie gorzyckim, istniejąca od 21 stycznia 1981 roku.
Rydułtowy, Plebiscytowa 9
Parafia św. Jerzego w Rydułtowach – parafia kościoła rzymskokatolickiego istniejąca od co najmniej 1501 r. Parafia należy do dekanatu pszowskiego.
Gołkowice, Cmentarna 10
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Gołkowicach – Ewangelicko-Augsburska parafia w Gołkowicach, należąca do diecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Cmentarnej. Obecny budynek kościoła parafialnego poświęcono w 1910.
Godów, 1 Maja 60
Parafia pw. św. Józefa Robotnika w Godowie - katolicka parafia w dekanacie gorzyckim, istniejąca od XIII wieku.
Skrzyszów, Wyzwolenia 37
Parafia pw. św. Michała Archanioła w Skrzyszowie - katolicka parafia w dekanacie gorzyckim, istniejąca od 1936 (rok wybudowania kościoła). Wcześniej w Skrzyszowie istniała parafia pw. św. Wawrzyńca.
Połomia, Centralna 50
Parafia Nawiedzenia NMP w Połomi – parafia rzymskokatolicka w dekanacie jastrzębskim w archidiecezji katowickiej.
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wodzisławiu Śląskim – ewangelicko-augsburska parafia w Wodzisławiu Ślaskim, należąca do diecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy księdza Pośpiecha. Użytkuje zabytkowy dawny pofranciszkański kościół pw. św. Trójcy przy ulicy Minorytów.
Marklowice, Wyzwolenia 230
Parafia św. Stanisława biskupa i męczennika w Marklowicach - katolicka parafia w dekanacie wodzisławskim, istniejąca od 1888 roku.
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Anny w Gołkowicach – rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego oraz św. Anny w Gołkowicach, w dekanacie Gorzyce Śląskie, w archidiecezji katowickiej.
Parafia św. Józefa Robotnika w Nieboczowach należy do dekanatu pogrzebieńskiego w archidiecezji katowickiej.
Łaziska, Powstańców Śląskich 128
Kościół Wszystkich Świętych w Łaziskach − zabytkowy kościół katolicki znajdujący się w Łaziskach w powiecie wodzisławskim w województwie śląskim. Jest kościołem parafialnym w dekanacie Gorzyce w archidiecezji katowickiej.
Radlin, Biertułtowy, Wojciecha Korfantego 14
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowach Pierwsza zmianka o nazwie Biertułtowy pochodzi z 1243 roku. J. G. Büsching wyjaśnia jej pochodzenie od imion Bierołt lub Birołt.
Rydułtowy, Ks. Bolesława Szyszki 1
Parafia Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych w Rydułtowach – Orłowiec – rzymskokatolicka parafia w dekanacie pszowskim w archidiecezji katowickiej. Została utworzona 7 grudnia 1980 roku. Proboszczowie ks. Bolesław Szyszka 1980–1998 ks. Piotr Borkowy 1999–2005 ks. Stanisław Juraszek od 2005
Osiny, 27 kwietnia 9
Parafia pw. Ducha Świętego w Osinach - katolicka parafia w dekanacie gorzyckim, istniejąca od 3 czerwca 1979 roku.
Wodzisław Śląski, Księdza Antoniego Roboty 6
Kościół Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy w Wodzisławiu Śląskim - kościół zbudowany w latach 1949-1952 według projektu Hanaka z Olzy. Wnętrze zostało zaprojektowane przez artystę plastyka Józefa Kołodziejczyka. Należy do parafii Jedłownik.

Strony