Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

0

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej - katolicka parafia w dekanacie gorzyckim, istniejąca od 21 stycznia 1981 roku.

Budowę kościoła zainicjował w tym miejscu ks. Ewald Kasperczyk po zakończeniu II wojny światowej. Turza należała wówczas do parafii w Jedłowniku. On też zaproponował wezwanie dla świątyni. W tym celu został namalowany obraz. W 1948 roku kościół zostaje poświęcony przez biskupa Stanisława Adamskiego. Jego budowa trwała półtora roku. Ks. Kasperczyk zapoczątkował także kult Matki Bożej i czynił to na różne sposoby (mimo sprzeciwu władz). W 1968 roku powstaje rektorat w Turzy. Rektorem kościoła zostaje ks. Gerard Nowiński, który w momencie erygowania parafii zostaje jej proboszczem w dalszym ciągu rozwijając kult Matki Bożej Fatimskiej. Sanktuarium eryował abp Damian Zimoń w 1997 roku, a w 2004 roku Matka Boża Fatimska z Turzy Śląskiej otrzymuje korony papieskie z rąk abpa Józefa Kowalczyka. Od 2006 do 2010 roku proboszczem był ks. Piotr Winkler. Od 2010 roku proboszczem parafii jest ks. Kazimierz Czempiel.

Sanktuarium jest znane z dni chorych (13 dzień każdego miesiąca) i nocy pokuty (noc z 29 na 30 każdego miesiąca).

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej - nie napisano jeszcze przewodnika po tym miejscu oraz nie mamy jego zdjęć. Jeśli znasz to miejsce lub masz jego zdjęcia, to tutaj możesz napisać przewodnik lub dodać swoje zdjęcia.