Powiat będziński - Miejsce kultu

Strony

Sławków, Kościelna 26
Kościół św. Mikołaja pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zwany potocznie kościołem sławkowskim - jeden z zabytków miasta Sławkowa (województwo śląskie), kościół dekanalny.
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Siewierzu – świątynia rzymskokatolicka w Siewierzu, jeden z najstarszych kościołów w Polsce. Do XV w. kościół parafialny, później filialny, obecnie pełni funkcję kaplicy cmentarnej.
Siewierz, Tadeusza Kościuszki 12
Kościół św. Macieja Apostoła w Siewierzu - świątynia rzymskokatolicka w Siewierzu w stylu barokowo - klasycystycznym.
Będzin, Grodziec, Wolności 295
Kościół parafialny pw. św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu - wybudowano i rozbudowano w latach 1726-1932. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.
Będzin, Grodziec, Fryderyka Chopina
Kościół filialny pw. św. Doroty - w Będzinie - Grodźcu na Górze św. Doroty (382 m n.p.m.).
Będzin, Śródmiescie
Kościół cmentarny pw. św. Tomasza w Będzinie - z ok. 1834 r. murowany, z barokowym ołtarzem oraz gotyckimi rzeźbami. W otoczeniu znajduje się cmentarz rzymskokatolicki z najstarszymi, bogato zdobionymi, secesyjnymi rzeźbami oraz nagrobkami. Wcześniej, od II poł. XVI w., istniał kościół drewniany.
Bobrowniki, Henryka Sienkiewicza
Kościół św. Wawrzyńca – zabytkowy kościół katolicki znajdujący się w Bobrownikach w powiecie będzińskim w województwie śląskim. Jest dawnym kościołem parafialnym w obecnym dekanacie sączowskim w diecezji sosnowieckiej.
Parafia Świętej Trójcy w Będzinie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie będzińskim diecezji sosnowieckiej. Obecnie jest jedną z najmniejszych parafii w Będzinie. Według dokumentów parafialnych parafia liczy 3633 wiernych.
Będzin, Stare Miasto, Ignacego Potockiego 3
Synagoga Mizrachi w Będzinie (z hebr. Wschodni) – publiczny dom modlitwy znajdujący się w Będzinie w podziemiach kamienicy przy ulicy Potockiego 3.
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie – rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie będzińskim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce. Utworzona w 1981 roku. Obsługiwana jest przez księży diecezjalnych.
Wojkowice, Jana Długosza 2
Parafia św. Antoniego z Padwy w Wojkowicach - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie czeladzkim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce.
Będzin, Śródmieście, Aleja Hugona Kołłątaja 24
Dom Modlitwy Cukermana w Będzinie – prywatny dom modlitwy znajdujący się w Będzinie w kamienicy przy alei Hugona Kołłątaja 24/28 (I piętro).
Wojkowice, Żychcice, Jana III Sobieskiego 390
Parafia Wniebowzięcia NMP w Wojkowicach-Żychcicach – rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie czeladzkim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce. Utworzona 4 maja 1909 z parafii Siemonia.
Czeladź, Kościelna 1
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie czeladzkim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1260 roku.
Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła w Sączowie – kościół znajdujący się w Sączowie, wsi w województwie śląskim, powiecie będzińskim.
Czeladź, Katowicka
Synagoga w Czeladzi – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Czeladzi przy ulicy Katowickiej. Synagoga została zbudowana w okresie międzywojennym. Podczas II wojny światowej, w 1939 roku hitlerowcy zmusili Żydów do rozbiórki synagogi. Po zakończeniu wojny nie została odbudowana.
Czeladź, Kościuszki 5
Parafia Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Czeladzi – rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie czeladzkim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1937 roku.
Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Rogoźniku – zbudowany w latach 1984-1993 w stylu nowoczesnym, konsekrowany 6 czerwca 1993 przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego. Mieści się przy ulicy Tadeusza Kościuszki.

Strony