Pomnik Świętej Jadwigi Śląskiej

0

Pomnik Świętej Jadwigi Śląskiej w Katowicach − wzniesiony w 1912 w ówczesnych Panewnikach (dzisiaj dzielnica Katowic) pomnik św. Jadwigi Śląskiej patronki Śląska.

Czytaj dalej

Pomnik Świętej Jadwigi Śląskiej w Katowicach − wzniesiony w 1912 w ówczesnych Panewnikach (dzisiaj dzielnica Katowic) pomnik św. Jadwigi Śląskiej patronki Śląska.

Historia

Fundatorem pomnika był lud śląski obojga narodów, jak to zostało odnotowane na tablicach umieszczonych na cokole zwieńczonym figurą św. Jadwigi Śląskiej. Rzeźbę z piaskowca zamówiono w warsztacie wrocławskiego artysty Bruna Tschötschela. Przygotowaniem postumentu zajął się franciszkanin br. Meinard Wieczorek OFM. Koszt wyniósł 1280 marek, z czego 1000 uzbierano podczas ceremonii odsłonięcia i poświęcenia, która odbyła się 21 lipca 1912. Na temat uroczystości rozpisywała się miejscowa prasa, m.in. Kattowitzer Zeitung. Poświęcenia dokonał o. Wilhelm Rogosz OFM. Wygłoszono wówczas okolicznościowe kazania w językach polskim i niemieckim. Odsłonięciu towarzyszyły wystrzały salw armatnich.

Struktura pomnika

Statua świętej umieszczona została na postumencie ozdobionym fryzem arkadowym. Przy prawej nodze patronki Śląska rzeźbiarz umieścił model Bazyliki Panewnickiej. Jadwiga trzyma w prawej ręce zwój z rzutem świątyni. Na płaszczu świętej odciśnięte śląskie orły. U pasa przypięty ma trzos. W lewej ręce trzyma figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Pomnik stoi na Placu Klasztornym. Na cokole od strony północnej znajduje się tablica z inskrypcją: "Święta Jadwigo, Patronko Śląska i Prowincji Ojców Franciszkanów na Śląsku – módl się za nami". Pierwotnie były trzy tablice z napisami w językach: niemieckim, polskim i łacińskim. W 1945 wszystkie tablice zostały zniszczone przez żołnierzy Armii Czerwonej. Odtworzono jedynie tablicę polską.


Pomnik Świętej Jadwigi Śląskiej - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.