Plac Inwalidów

0

Plac Inwalidów – plac w Warszawie, w dzielnicy Żoliborz.

Czytaj dalej

Plac Inwalidów – plac w Warszawie, w dzielnicy Żoliborz.

Układ

Plac położony jest w miejscu przecięcia ulicy Mickiewicza i alei Wojska Polskiego. Przecina go ponadto ulica Czarnieckiego.

Układ komunikacyjny placu podporządkowany jest osi ulicy Mickiewicza, która przecina go przez środek. Ruch z pozostałych ulic kierowany jest na biegnącą wokół placu ulicę jednokierunkową. Wnętrze placu zajmuje zieleniec.

Przez plac biegnie 6 linii autobusowych i 2 tramwajowe, obsługiwanych przez cztery przystanki o wspólnej nazwie "Pl. Inwalidów". Liczba linii spadła po otwarciu na niedalekim pl. Wilsona stacji metra.

Historia

Na miejscu dzisiejszego placu znajdował się wzniesiony w latach 60. XIX wieku Fort Gieorgija (Hauke-Bosaka), jeden z fortów Cytadeli. W 1923 roku wytyczono plac Inwalidów jako jeden z dwóch wielkich placów powstającego wówczas Żoliborza i największy plac ówczesnej Warszawy. Jego nazwa upamiętnia inwalidów pierwszej wojny światowej. Teren w bezpośredniej bliskości placu zapełnił się w latach 20. i 30. budynkami Mieszkaniowego Stowarzyszenia Spółdzielni Oficerów i Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Otoczenie

Warto zwrócić uwagę na:

  • Całość założenia placu z otaczającą go, przedwojenną zabudową
  • Budynek dawnego hotelu oficerskiego (u zbiegu ulic: Mickiewicza i Czarnieckiego)
  • Pomnik 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka autorsktwa Jerzego Sikorskiego (rzeźba) i Andrzeja Kicińskiego (architektura). Pomnik powstał dzięki staraniom Zbigniewa Mieczkowskiego – założyciela Fundacji Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, prezesa Komitetu Budowy Pomnika 1. Polskiej Dywizji Pancernej w Warszawie, autora książki ‘Żołnierze Generała Maczka’ ,’The soldiers of general Maczek in World War II’, (De soldaten van generaal Maczek).

Ciekawostki

  • Niedaleko placu, w kompleksie Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych na rogu ulicy Mickiewicza i Zajączka, funkcjonowało znane warszawskie kino Elektronik, zlikwidowane w połowie lat 90. XX wieku.
  • Na placu i w jego najbliższym sąsiedztwie, znajduje się kilka niemieckich schronów bojowych typu Ringstand 58c.
  • Pod placem, oprócz tunelu metra, biegnie podziemny XIX-wieczny tunel komunikacyjny pomiędzy dawnym fortem a Cytadelą – wpisany do rejestru zabytków jako fragment zespołu cytadeli nr rej.: A-58 z 1.08.2000.

Plac Inwalidów - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.