Powiat cieszyński - Atrakcje

Strony

Barania Góra położona jest w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma. Jego wysokość to 1220m n.p.m. Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska.
Kościół św. Mikołaja w Cieszynie, romańska rotunda pełniąca funkcję kaplicy zamkowej i kościoła grodowego. W latach 50. XX wieku określono datę jej powstania na pierwszą połowę XI w., natomiast ostatnie badania wskazują, że mogła powstać dopiero około 1180 roku.
Cieszyn, Plac Kościelny 1
Telefon: 33 857 96 69
Kościół Jezusowy w Cieszynie – to największy ewangelicki kościół w diecezji cieszyńskiej i w Polsce. W kościele znajduje się 3,5 tysiąca miejsc siedzących, ogółem jednak może on pomieścić około 6 tysięcy osób.
Jezioro Czerniańskie (Zbiornik Czerniański) – zbiornik zaporowy utworzony w celach retencyjnych i jako rezerwuar wody pitnej w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w Wiśle Czarne (województwo śląskie) poprzez budowę zapory ziemnej w 1973 roku.
Ustroń, Nierodzim, Zabytkowa 15
Kościół pod wezwaniem św. Anny w Nierodzimiu - dzielnicy Ustronia.
Ratusz w Cieszynie - zabytkowy ratusz cieszyński, znajdujący się w narożniku południowej pierzei Rynku i ul. Srebrnej.
Wieża Piastowska w Cieszynie – wieża obronna dawnego zamku książąt cieszyńskich na Górze Zamkowej w Cieszynie, jedna z czterech niegdyś tam istniejących i jedyna zachowana do dziś.
Ustroń, Nierodzim, Ignacego Daszyńskiego 15
Kościół pod wezwaniem św. Klemensa papieża i męczennika w Ustroniu w obecnym kształcie pochodzi z XVIII wieku, po rozbudowach w wieku XIX.
Bażanowice, Folwarczna
Zamek w Bażanowicach to potoczna nazwa budynku mieszkalnego pochodzącego z przełomu XVIII i XIX wieku, gruntownie przebudowanego w 1894 roku. Murowany budynek został wzniesiony na planie czworoboku, zwieńczonego dwuspadowym dachem porytym dachówką.
Cieszyn, Plac Dominikański 2
Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie, gotycka świątynia wybudowana w XIII wieku. Początkowo należący do dominikanów nosił tytuł Najświętszej Maryi Panny. Podczas reformacji (w latach 1544-1611) przejęty został przez ewangelików. Od 1611 do 1789 ponownie przeszedł w ręce zakonu.
Brenna, Księdza Rudolfa Juroszka 7
Parafia św. Jana Chrzciciela w Brennej – parafia rzymskokatolicki w dekanacie skoczowskim, obejmuje większość obszaru Brennej. W 2005 zamieszkiwało ją ok. 4000 katolików. Utworzona w roku 1784 i należała do dekanatu bielskiego. W 1804 roku weszła w skład powstałego w 1777 dekanatu skoczowskiego.
Ustroń, Sanatoryjna 8
Parafia pw. Świętego Brata Alberta w Ustroniu Zawodziu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Ustroniu. Należy do dekanatu Wisła diecezji bielsko-żywieckiej. Obszar parafii w 2005 zamieszkiwało ok. 550 katolików, jednak służy ona również miejscowym kuracjuszom.
Pałac w Kończycach Wielkich – zabytkowy pałac w stylu francuskiego baroku mieszczący się w Kończycach Wielkich w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim.
Kościół Świętego Krzyża w Istebnej – kościół obrządku rzymskokatolickiego w osiedlu Kubalonka w Istebnej. Położony nieco poniżej siodła przełęczy, po jej południowej stronie, tuż ponad drogą z Wisły do Istebnej.
Zamek w Dzięgielowie – renesansowy dwór obronny lub inaczej zamek rycerski w Dzięgielowie, w powiecie cieszyńskim. Leży we wschodniej części wsi, nad potokiem Dzięgielówką, na skrzyżowaniu dróg z Cieszyna do Ustronia i z Goleszowa do Trzyńca.
Pierściec, Księdza Antoniego Langera 2
Parafia pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Pierśćcu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Pierśćcu. Należy do dekanatu Skoczów diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1785, kościół parafialny wybudowano w latach 1887-1888. W 2005 zamieszkiwało ją około 1800 katolików.
Ratusz w Skoczowie - zabytkowy ratusz w Skoczowie, w województwie śląskim. Został zbudowany w latach 1797-1801 w stylu późnobarokowym. Przebudowany został w 1934 roku. Mieści na Rynku pod numerem 1. Został wpisany do rejestru zabytków 29 stycznia 1953 roku.
Kończyce Małe, Staropolska 5
Telefon: +48 32 4693334
Zamek w Kończycach Małych – zabytkowy zamek mieszczący się w Kończycach Małych w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim.

Strony