Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej

0

Kościół św. Szczepana w Katowicach − znajduje się przy ul. ks. Leopolda Markiefki 89 w dzielnicy Bogucice należny do archidiecezji katowickiej.

Czytaj dalej

Kościół św. Szczepana w Katowicach − znajduje się przy ul. ks. Leopolda Markiefki 89 w dzielnicy Bogucice należny do archidiecezji katowickiej.

Historia obecnej świątyni

Budowę nowego, współcześnie istniejącego kościoła w Bogucicach zainicjował ks. Ludwik Skowronek. Budowę kościoła zakończono w 1894 roku. 25 października 1894 nowa świątynia została konsekrowana przez biskupa wrocławskiego ks. kardynała Georga Koppa. W 1994 roku przeprowadzono malowanie kościoła. W październiku odbyła się wielka uroczystość z okazji 100-lecia świątyni, na którą przybyli dawni kapłani związani z parafią. W lipcu 2006 roku poddano renowacji boczny ołtarz kalwaryjski, w grudniu 2007 oddano odrestaurowany ołtarz św. Barbary, a w marcu 2008 ołtarz św. Floriana, w czerwcu 2012 rozpoczęto malowanie wnętrza kościoła, malowanie potrwa 2 lata, od czerwca 2012 do grudnia 2012 trwało malowane prezbiterium Sanktuarium, zaś 8 marca 2013 roku rozpoczęło się malowanie lewej nawy kościoła.

Historia parafii

Początek parafii w Bogucicach przypada na lata 1374−1396. Pierwszy drewniany kościół pod wezwaniem św. Szczepana i św. Doroty istniał już w 1403 roku. Proboszczem był ks. Mikołaj. W 1551 roku parafia płaciła świętopietrze w kwocie 2 groszy. Fragment protokołu wizytacji parafii boguckiej z 1598:

Od 1773 roku patronem kościoła był tylko św. Szczepan.

Architektura

Kościół św. Szczepana w Katowicach jest neogotycką świątynią trójnawową. Został zbudowany z cegły. Świątynia posiada strzelistą wieżę z zegarem. W oknach transeptu znajdują się kolorowe witraże.

Cudowny obraz Matki Boskiej Bogucickiej

Obraz Matki Boskiej Bogucickiej (Boguckiej Panienki) powstał w drugiej połowie XV wieku. Został namalowany na lipowej desce o grubości 12 mm przez nieznanego autora. 4 czerwca 2000 roku odbyła się uroczysta koronacja obrazu koronami papieskimi, poświęconymi w 1999 r. w Gliwicach przez Jana Pawła II.


Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.