Polska - Szczyty

Strony

Barania Góra położona jest w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma. Jego wysokość to 1220m n.p.m. Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska.
Wróżna Góra – wzgórze o wysokości 269 m n.p.m. Znajduje się w południowo-wschodniej części miejscowości Modlniczka przy granicy z Krakowem. Na wzgórzu znajduje się Fort Pasternik.
Czoło (niem. Stirnberg, 874 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Leży w grzbiecie odchodzącym na północny wschód od Czarnej Góry, z którą łączy je Przełęcz pod Czołem. Zbudowany z granitu karkonoskiego. Na szczycie i zboczach liczne skałki.
Bartlowa Góra – zalesione wzgórze w lesie Bartlówka o wysokości 332 m n.p.m., na Wyżynie Olkuskiej. Znajduje się pomiędzy miejscowościami Krzeszowice (przy południowo-zachodniej części osiedla Czatkowice) i Czerna w widłach potoków Krzeszówka w Dolinie Krzeszówki i Miękinia w Dolinie Miękini.
Bukowa Góra – wzniesienie o wysokości 366 m n.p.m. położone na południe od Podbuczyn – przysiółka Ujejsca, dzielnicy miasta Dąbrowa Górnicza.
Koci Zamek (671 m n.p.m.) – zalesiony szczyt górski w zachodniej części pasma górskiego Beskidu Niskiego, należący do Gór Hańczowskich. W pobliżu kilku kilometrów na południe od Kociego Zamku przebiega granica polsko - słowacka.
Żar (527 m) – zalesione wzgórze, zwane również Górą Włodkową lub Zamczyskiem, położone na terenie Pogórza Wielickiego. Położone jest na terenie wsi Barwałd Górny, na południowy zachód od Kalwarii Zebrzydowskiej.
Mogiła (606 m n.p.m.) – wzniesienie w Beskidzie Niskim, na zachód od Rymanowa-Zdroju. Na północno-zachodnim stoku góry, przy drodze zwanej Lubatowską można odnaleźć resztki dawnej karczmy.
Góra Hałasa – szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 393 m n.p.m. należący do Pasma Dymińskiego. Na szczycie Góry Hałasa stoi dostrzegalnia przeciwpożarowa. Pod szczytem prowadzą: niebieski szlak turystyczny z Chęcin do Łagowa, niebieska ścieżka rowerowa (bardzo trudna)
Białowodzka Góra (616 m) – zalesiony szczyt wznoszący się stromymi stokami nad Dunajcem. Dwie kulminacje Białowodzkiej Góry – Zamczysko (608 m n.p.m.) i Rozdziele (616 m n.p.m.) – są najdalej wysuniętym na wschód fragmentem Pasma Łososińskiego.
Biakło (340 m n.p.m.) – wzgórze ostańcowe położone na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy Olsztynem a Biskupicami, w gminie Olsztyn. Wzniesienie ma formę skalnego grzebienia zwieńczonego krzyżem, zbudowanego z wapieni pochodzących z okresu jurajskiego.
Góra Gąsiorowa – wzgórze o wysokości 275 m n.p.m. Znajduje się na północnym krańcu Imielina w dzielnicy Imielin Jazd pomiędzy A4E40 a jaworznicką dzielnicą Jeleń, ok. 200 m od północnego krańca Zbiornika Imielin i ok. 200 m na południowy zachód od Przemszy.
Wroczeń (dawn. Wrocień) – zalesione wzgórze na Pogórzu Dynowskim pomiędzy Wsiami Falejówka i Pakoszówka charakteryzujące się regularnym stożkowym kształtem wznoszącym się ok. 200 m nad poziom tych wiosek. Wysokość to zależnie od źródeł od 498 do 504 m n.p.m.
Wielka Zabawa – góra okalająca od strony południowo-zachodniej gminę Milówka, najwyższy szczyt grupy Wielkiej i Małej Zabawy. Ma wysokość 825 m n.p.m. Nazwa ma pochodzić od zabaw, jakie mieli na niej urządzać zbójnicy, świętujący zdobycie łupów.
Świnia Góra (346 m n.p.m.) – leżące na wschodniej granicy Kielc, najwyższe, częściowo zalesione wzniesienie Wzgórz Szydłówkowskich. W wyrobiskach na południowo-wschodnim zboczu eksploatowano przed laty rudę żelaza i kwarcyty dolnodewońskie.
Wielecka Góra – najwyższy punkt Wzgórz Warszewskich o wysokości 130,9 m n.p.m. Znajduje się w rejonie dawnej, nieistniejącej obecnie, wsi Goślice (gmina Police), tuż przy północnej granicy Szczecina. Wzniesienie jest porośnięte lasem (Puszcza Wkrzańska).
Góra Janowskiego lub Góra Zamkowa – najwyższe wzniesienie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej o wysokości (według ostatnich pomiarów) 516 m n.p.m. Na starszych mapach turystycznych podawana jest wysokość 504 lub 503 m n.p.m.
Góra Madera - pagórek w Krakowie, w Dzielnicy XI Podgórze Duchackie.
Grunwald (624 m) – pokryte polami niskie wzniesienie w Beskidzie Wyspowym, górujące nad miastem Mszana Dolna. Znajduje się w grzbiecie ciągnącym się od Ćwilina poprzez Czarny Dział po Mszankę w Mszanie Dolnej.
Wielka Czantoria (czes. Velká Čantoryje, niem. Großer Czantory-Berg, 995 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, dominujące w północnej części tego pasma.

Strony