Pomorskie - Szczyty

Strony

Krzyżowa Góra – góra o wysokości 188,3 m n.p.m. położona na terenie Gdyni, w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino. Jest to morenowe wzniesienie położone w obrębie Pojezierza Kaszubskiego, w mikroregionie Moreny Chwaszczyńskiej. Znajduje się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Głowica, zwana również Wzgórzem Trzech Panów (niem. Dreiherrenspitze) – najwyższe wzniesienie (122 m n.p.m.) na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie Lasów Oliwskich, w gdańskiej dzielnicy Oliwa. Prowadzi tędy Szlak Skarszewski – zielony znakowany szlak turystyczny.
Wzgórze Świętego Wojciecha – wzniesienie o wysokości 64,7 m n.p.m. położone w woj. pomorskim na obszarze miasta Gdańska w jednostce administracyjnej Orunia-Św. Wojciech-Lipce.
Tamowa Góra (224,1 m n.p.m.) – jedno z wzniesień pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich położone na wschód od Zawór. U podnóża Tamowej Góry przebiega Droga Kaszubska. Na wzniesieniu znajduje się punkt widokowy. Prowadzi tędy również czerwony Szlak Kaszubski.
Ognica – wzniesienie o wysokości 40,4 m n.p.m. na Wybrzeżu Słowińskim, położone w woj. pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka. Ok. 0,3 km na południe leży wieś Modlinek. W 1949 roku wprowadzono urzędowo nazwę Modelska Góra, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Muddel-Berg.
Miodna Góra – najwyższe wzniesienie Kępy Swarzewskiej o wysokości 55 m n.p.m., na Pobrzeżu Kaszubskim, znajdujące się w gminie Władysławowo, położone w kierunku północno-zachodnim od Cetniewa, w bliskim sąsiedztwie rezerwatu Dolina Chłapowska.
Góra Studencka – potoczna nazwa wzniesienie o wysokości 180,1 m n.p.m.. Wzniesienie położone jest w woj. pomorskim na obszarze miasta Gdańska, w obrębie osiedla Osowa i osiedla Kukawka.
Kępa Ostrowska (kaszb. Òstrowskô Kãpa) – zalesiona kępa morenowa znajdująca się na obszarze wysoczyzny morenowej Pobrzeża Kaszubskiego w woj. pomorskim, na obszarze gminy miejskiej Władysławowo.
Stolniczka – wzniesienie o wysokości 142,88 m n.p.m. na Pojezierzu Kaszubskim, położone w woj. pomorskim, w powiecie lęborskim, na obszarze gminy Cewice. Nazwę Stolniczka wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Stolzen Berg.
Góra Dantyszka (niem. Winterberg) – leśne wzniesienie morenowe (98 m n.p.m.) na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie Lasów Oliwskich, w gdańskiej dzielnicy Oliwa.
Wiecha – wzniesienie o wysokości 112 m n.p.m. położone w woj. pomorskim na obszarze miasta Gdańska, w obrębie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Donas – wzgórze o wysokości 205,7 m n.p.m. na Pojezierzu Kaszubskim, będące najwyższej położonym punktem Gdyni, w dzielnicy Dąbrowa. Jest to morenowe wzniesienie w mikroregionie Moreny Chwaszczyńskiej.
Wieżyca (kaszb. Wieżëca, niem. Turmberg lub Thurmberg) – najwyższe wzgórze pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich o wysokości 328,7 m n.p.m., położone w woj. pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca.
Lisia Góra (niem. Waldberg - Leśna Góra) – wzgórze o wysokości 68 m n.p.m. na Pojezierzu Iławskim, położone w gminie Dzierzgoń, między Budziszem a Jasną. Na szczycie znajdowały się kiedyś buk Hartwicha i Wieża Bismarcka.
Chochowatka (kaszb.Chòchòwatka) (215,1 m n.p.m.) – jedno z wzniesień pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich położone w pobliżu Łapalic na obrzeżach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Z Chochowatki roztacza się szeroka panorama na jeziora Jeziora chmieleńskie i Jezioro Łapalickie.
Góra Augusta – wzniesienie położone w woj. pomorskim, na obszarze miasta Sopot. Przed II wojną wzniesienie nosiło nazwę "Góra Augusta" lub urzędowy odpowiednik byłego Wolnego Miasta Gdańsk "Augustus Berg", zaś obecnie stosowana nazwa to "Augusty Wzgórze".
Orle Wzgórze – wzniesienie położone w woj. pomorskim, na obszarze miasta Sopot. Przed II wojną światową wzniesienie nie posiadało oficjalnej nazwy, zaś obecnie stosowana nazwa to "Orle Wzgórze". W bezpośrednim sąsiedztwie wzgórza w odległości ok. 200 m znajduje się Opera Leśna w Sopocie.
Wzgórze Księżniczki Gertrudy – pagórek na południowo-zachodnim krańcu Pojezierza Kaszubskiego, położony w woj. pomorskim, w powiecie kościerskim, w centrum miasta Kościerzyna. Na Wzgórzu Księżniczki Gertrudy znajduje się siedziba Urzędu Miasta Kościerzyna.
Długa Góra (kaszb. Długô Góra) – góra o wysokości 130,4 m n.p.m. położona na terenie Gdyni, w dzielnicy Cisowa. Wzniesienie znajduje się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Maszewskie Góry – zespół wzniesień z najwyższym o wysokości 159,64 m n.p.m. na Pojezierzu Kaszubskim, położone w woj. pomorskim, w powiecie lęborskim, na obszarze gminy Cewice.

Strony