Małopolskie - Szczyty

Strony

Wróżna Góra – wzgórze o wysokości 269 m n.p.m. Znajduje się w południowo-wschodniej części miejscowości Modlniczka przy granicy z Krakowem. Na wzgórzu znajduje się Fort Pasternik.
Bartlowa Góra – zalesione wzgórze w lesie Bartlówka o wysokości 332 m n.p.m., na Wyżynie Olkuskiej. Znajduje się pomiędzy miejscowościami Krzeszowice (przy południowo-zachodniej części osiedla Czatkowice) i Czerna w widłach potoków Krzeszówka w Dolinie Krzeszówki i Miękinia w Dolinie Miękini.
Koci Zamek (671 m n.p.m.) – zalesiony szczyt górski w zachodniej części pasma górskiego Beskidu Niskiego, należący do Gór Hańczowskich. W pobliżu kilku kilometrów na południe od Kociego Zamku przebiega granica polsko - słowacka.
Żar (527 m) – zalesione wzgórze, zwane również Górą Włodkową lub Zamczyskiem, położone na terenie Pogórza Wielickiego. Położone jest na terenie wsi Barwałd Górny, na południowy zachód od Kalwarii Zebrzydowskiej.
Białowodzka Góra (616 m) – zalesiony szczyt wznoszący się stromymi stokami nad Dunajcem. Dwie kulminacje Białowodzkiej Góry – Zamczysko (608 m n.p.m.) i Rozdziele (616 m n.p.m.) – są najdalej wysuniętym na wschód fragmentem Pasma Łososińskiego.
Chełm, Chełm Łososiński (793 m) – szczyt w Beskidzie Wyspowym, we wschodniej części Pasma Łososińskiego.
Góra Madera - pagórek w Krakowie, w Dzielnicy XI Podgórze Duchackie.
Grunwald (624 m) – pokryte polami niskie wzniesienie w Beskidzie Wyspowym, górujące nad miastem Mszana Dolna. Znajduje się w grzbiecie ciągnącym się od Ćwilina poprzez Czarny Dział po Mszankę w Mszanie Dolnej.
Piątkowa Góra (714 m) – wzniesienie na zachodnim krańcu Gorców, pomiędzy Chabówką, Rokicinami Podhalańskimi i Rdzawką. Prowadzi przez nie trasa Zakopianki, od Chabówki stromo wspinająca się na Piątkową Górę.
Niedźwiedzia Góra – całkowicie zalesione wzniesienie (354 m n.p.m.) na obszarze Garbu Tenczyńskiego na południowy wschód od Krzeszowic, koło południowo wschodnich krańców Tenczynka. Wchodzi w skład dużego kompleksu leśnego (m.in. Puszcza Dulowska, Las Zwierzyniecki).
Góra Debruska – wzgórze o wysokości 338,9 m n.p.m.. Znajduje się na Wyżynie Olkuskiej na wschód od centrum miejscowości Filipowice w województwie małopolskim. W pobliżu znajduje się Dolina Kamienic. Na zachodnich zboczach położona jest Skała Debruska (Widynowa).
Wał (523 m) – szczyt na Pogórzu Rożnowskim pomiędzy doliną Dunajca na zachodzie i doliną Białej od strony wschodniej. Znajdują się na nim dwa maszty przekaźników radiokomunikacyjnych.
Zawratowa Turnia – turnia we wschodniej grani Świnicy w Tatrach Wysokich. Znajduje się w tej grani między Niebieską Turnią, oddzieloną Niebieską Przełęczą, a Małym Kozim Wierchem, od którego oddziela ją przełęcz Zawrat.
Zbójecka Góra (644 m) – wzniesienie w Kotlinie Rabczańskiej. Znajduje się w obrębie miejscowości Rabka Zdrój, Skomielna Biała i Skawa, granice między tymi miejscowościami przebiegają grzbietem Zbójeckiej Góry.
Mały Giewont – szczyt w masywie Giewontu w Tatrach Zachodnich, leżący pomiędzy Doliną Małej Łąki a Doliną Strążyską. Dawniej nazywany był także Giewoncikiem. W najwyższym punkcie, odległym ok.
Skiełek (749 m n.p.m.) – szczyt górski w Beskidzie Wyspowym, symbol gminy Łukowica. Położony jest w granicach czterech miejscowości: Łukowica, Jastrzębie, Młyńczyska i Roztoka. Na niektórych mapach opisywany jest jako Szkiełek.
Cuprówka (753 m) – najwyższy szczyt w kilkuwierzchołkowym, bocznym grzbiecie odbiegającym na północ od Sałasza Wschodniego (909 m) w Paśmie Łososińskim. Cuprówka oddzielona jest od Sałasza przełęczą Oślak, na której znajduje się wysoko położony przysiółek o tej samej nazwie.
Wawel – wzgórze na Pomoście Krakowskim, w Krakowie, w Dzielnicy I Stare Miasto, na lewym brzegu Wisły; historyczna dzielnica Krakowa.
Bania (612 m) – wzniesienie na terenie miasta Rabka-Zdrój. Według naukowej regionalizacji Polski opracowanej przez Jerzego Kondrackiego Bania znajduje się na granicy dwóch mezoregionów: Kotliny Rabczańskiej i Gorców. Północne stoki Bani opadają dość stromo ku Rabie, której koryto znajduje się ok.
Ostra (834 m) – szczyt w bocznym grzbiecie Pasma Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim.

Strony