Powiat wadowicki - Szczyty

Strony

Żar (527 m) – zalesione wzgórze, zwane również Górą Włodkową lub Zamczyskiem, położone na terenie Pogórza Wielickiego. Położone jest na terenie wsi Barwałd Górny, na południowy zachód od Kalwarii Zebrzydowskiej.
Złota Górka (t. Złota Góra; 757 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego). Jest to szczyt w masywie Porębskiego Gronia. Na północnym stoku istnieje siarczane źródło oraz odkrywki wapienia.
Lanckorońska Góra (545) – góra w miejscowości Lanckorona w województwie małopolskim. Jest najwyższym wzniesieniem w grupie Wzgórz Lanckorońskich, które w regionalizacji fizycznogeograficznej Polski według Jerzego Kondrackiego znajdują się na Pogórzu Wielickim. Jest porośnięta lasem.
Łysa Góra (554 m n.p.m.) – szczyt we wschodniej części Beskidu Małego. Nazwa nawiązuje do znacznego wylesienia wierzchołka w przeszłości.
Jawornica (834 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego).
Ostry Wierch (562 m n.p.m.) – szczyt górski we wschodniej części Beskidu Małego, wznoszący się nad miejscowościami Inwałd, Zagórnik i Kaczyna, na granicy zlewni rzeki Wieprzówki i potoku Choczenka. Wierzchołek całkowicie porośnięty lasem mieszanym. Piesze szlaki turystyczne:
Jaroszowicka Góra (545 m n.p.m.) – szczyt górski w Beskidzie Małym.
Bucnik – częściowo zalesione wzgórze (szczyt) o wysokości 490 m n.p.m. Znajduje się w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego), w miejscowości Sułkowice.
Soświca - zalesione wzgórze o wysokości 314 m n.p.m. Znajduje się na Grzbiecie Tenczyńskim w miejscowości Okleśna w województwie małopolskim. Północno wschodni brzeg wraz z zabudowaniami nosi nazwę Pod Soświcą.
Iłowiec (477 m n.p.m.) – szczyt górski we wschodniej części Beskidu Małego w paśmie Bliźniaków i Łysej Góry, nad miejscowościami Gorzeń Górny, Ponikiew i Zawadka. Wierzchołek całkowicie zalesiony. Przez Iłowiec przechodzi szlak turystyczny:
Bielówka – zalesiony szczyt Beskidu Andrychowskiego (Beskid Mały) o wysokości 545 m n.p.m. Jego stoki opadają: północne ku wsi Jaszczurowa, zaś południowe - ku wsi Tarnawa Górna.
Kępa (424 m) - wzgórze położone w zachodniej części Pogórza Wielickiego.
Pańska Góra (432 m n.p.m.) - najbardziej wysunięty na północ zalesiony szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego).
Barglica (361 m n.p.m.) - wzgórze położone w zachodniej części Pogórza Wielickiego. Wzgórze graniczy od strony północno-zachodniej z Pochowem. Szczyt wzniesienia pokryty jest polami uprawnymi, u podnóży od strony północnej znajduja się obszary zalesione.
Bukowski Groń (782 m n.p.m.; niekiedy błędnie podawana wysokość 729 m n.p.m., która dotyczy szczytu Trzonka) - szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego), położony w masywie Palenicy, Trzonki i Złotej Górki. Nazwa pochodzi od lasu bukowego porastającego szczyt.
Klimaska – zalesiony szczyt w centralnej części Beskidu Andrychowskiego (Beskid Mały) o wysokości 781 m n.p.m. Jego stoki stromo opadają w ku dolinom potoków: zachodnie - potoku Ryta zaś wschodnie - potoku Klimaska. Przez szczyt Klimaski nie biegnie żaden znakowany szlak turystyczny.
Kokocznik – zalesiony szczyt w północnej części Beskidu Andrychowskiego (Beskid Mały) o wysokości 512 m n.p.m. Jego stoki opadają w doliny potoków: południowe - Wadowskiego (Zbójecka Dolina), zaś północne - Pilnego. Stoki wschodnie opadają do lokalnej drogi, łączącej Chocznię z Kaczyną.
Trzonka (t. Szronka, ludowa nazwa Czonka; 729 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Andrychowskim (Beskid Mały).
Bliźniaki (572 m n.p.m.) – dwuwierzchołkowy szczyt we wschodniej części Beskidu Małego, na pograniczu miejscowości Chocznia, Kaczyna i Ponikiew. Od Łysej Góry oddzielone są przełęczą o wysokości ok.
Susfatowa Góra – zalesiony szczyt w północnej części Beskidu Andrychowskiego (Beskid Mały) o wysokości 534 m n.p.m.

Strony