Krzeszowice

0

Krzeszowice - miasto w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim.

Warto zobaczyć

Pałac Potockich w Krzeszowicach – XIX-wieczna rezydencja Potockich położona w zachodniej części Krzeszowic, w pobliżu ulicy Ogrodowej w najwyższym punkcie tutejszego parku (290 m n.p.m.).
Bartlowa Góra – zalesione wzgórze w lesie Bartlówka o wysokości 332 m n.p.m., na Wyżynie Olkuskiej. Znajduje się pomiędzy miejscowościami Krzeszowice (przy południowo-zachodniej części osiedla Czatkowice) i Czerna w widłach potoków Krzeszówka w Dolinie Krzeszówki i Miękinia w Dolinie Miękini.
Krzeszowice, Grunwaldzka 1
Kościół św. Marcina z Tours - neogotycki kościół położony w zachodniej części Krzeszowic nad Krzeszówką. Wcześniejsza świątynia istniała tu prawdopodobnie w 1337 roku. Obecną wzniesiono w latach 1832 i 1840-1844 według projektu Karola Perciera, Leonarda Fontaine i Karola Fryderyka Schinkla.
Krzeszowice, Nowa Wieś 8
Telefon: +48 12 282 13 22
Kaplica św. Stanisława Biskupa w Krzeszowicach – kaplica znajdująca się w Krzeszowicach, w powiecie krakowskim. Położona jest w zachodniej części dawnego parku pałacowego Potockich. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
Krzeszowice, Chłopickiego
Kaplica cmentarna w Krzeszowicach – znajdująca się w Krzeszowicach, w powiecie krakowskim. Położona jest na cmentarzu parafialnym w Krzeszowicach.
Stary Pałac Potockich w Krzeszowicach – piętrowy późnoklasycystyczny budynek położony na skraju parku Miejskiego w Krzeszowicach.
Vauxhall - najstarszy i jeden z najcenniejszych zabytków w Krzeszowicach, wybudowany w latach 1783–1786 według projektu nadwornego architekta Szczepana Humberta na polecenie księżnej Izabeli Lubomirskiej jako dom zdrojowy z salami zabaw.
Ułańskie Zdrowie – zalesione wzgórze o wysokości 318 m n.p.m. Znajduje się na Grzbiecie Tenczyńskim w Las Zwierzyniec, na wschód od części miejscowości Tenczynek o nazwie Rzeczki na granicy z osiedlem Gwoździec w Krzeszowicach (działka nr 1858) w województwie małopolskim.
Krzeszowice, Księdza Władysława Bandurskiego 2
Leśniczówka i ogród w Krzeszowicach – była drewniana piętrowa leśniczówka w Krzeszowicach. Obecnie znajdują się w niej mieszkania. Budynek wraz z ogrodem został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
Park Miejski w Krzeszowicach – XIX-wieczny park Potockich położony w zachodniej części Krzeszowic, w pobliżu ulicy Ogrodowej na terenie parku stoi pałac Potockich oraz tzw. Stary Pałac.