Olkusz

0

Olkusz - miasto powiatowe w województwie małopolskim.

Warto zobaczyć

Olkusz, Szpitalna 1
Bazylika Kolegiacka św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – kościół halowy w Olkuszu, wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku z malowidłami ściennymi i renesansowymi organami autorstwa Hansa Hummla z lat 1612-1623. Są to jedne z najstarszych w Europie organów zachowane w stopniu bliskim oryginalnemu.
Olkusz, Ołowiana 9a
Nowy cmentarz żydowski w Olkuszu – został założony na przełomie XIX i XX wieku. Do naszych czasów zachowało się, według różnych źródeł, od kilkudziesięciu do dwustu nagrobków, z czego większość znajduje się na swoim miejscu. Na terenie nekropolii znajdują się też ruiny domu przedpogrzebowego.
Stary cmentarz żydowski w Olkuszu – został założony po 1584. Znajduje się przy ul. Kolorowej. Ma powierzchnię 0,5 ha. Podczas II wojny światowej uległ dewastacji - macewy wykorzystano do prac budowlanych na terenie miasta.
Olkusz, Szpitalna 32
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu im. dr Bogdana Szczygła. Muzeum położone jest w centrum Olkusza przy ul. Szpitalnej. Znajduje się w nim kolekcja sztuki i malarstwa Czarnej Afryki im. Anny i Leona Kubarskich.
Baszta w Olkuszu - nieznana z nazwy, jedna z kilkunastu baszt w obrębie murów miejskich Olkusza.