Powiat myślenicki

0

Powiat myślenicki - powiat ziemski w województwie małopolskim.

Warto zobaczyć

Dobczyce, Stare Miasto 1
Zamek królewski w Dobczycach – położony na skalistym wzgórzu nad Rabą, a ściślej nad Jeziorem Dobczyckim, powstałym ze spiętrzenia wód Raby. Zapora jeziora wsparta jest o wzgórze zamkowe.
Zamek w Myślenicach – ruiny średniowiecznego zamku w Myślenicach w województwie małopolskim. Zamek królewski w Myślimicach położony był w drugiej połowie XVI wieku w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego.
Diabelski Kamień w Kornatce – ostaniec wierzchołkowy w miejscowości Kornatka na Pogórzu Wiśnickim. Znajduje się na szczycie wzgórza Styrek (366 m n.pm.). Zbudowana z piaskowca istebniańskiego skała znajduje się tuż przy drodze prowadzącej do osiedla domków letniskowych nad Jeziorem Dobczyckim.
Zakliczyn, Wacława Iwaszkiewicza 100
Myślenice, Królowej Jadwigi 5
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach - gotycka świątynia wybudowana w 1465 roku. Posiada wczesnobarokową kaplicę z 1642 roku. Znajduje się w niej otoczony kultem Obraz Matki Bożej Myślenickiej z XVI wieku. Został wpisany do rejestru zabytków 22 stycznia 1970 roku.
Sułkowice, Tysiąclecia 1a
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach - siedziba parafii o tym samym wezwaniu należącej do dekanatu sułkowickiego. Zbudowany w stylu neoromańskim, na wzór bazylik wczesnochrześcijańskich, ma trzy nawy. Budowa, z dużymi przerwami trwała od 1936 do 1964 r.