Zamek w Myślenicach

0

Zamek w Myślenicach – ruiny średniowiecznego zamku w Myślenicach w województwie małopolskim.

Zamek królewski w Myślimicach położony był w drugiej połowie XVI wieku w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego.

Czytaj dalej

Zamek w Myślenicach – ruiny średniowiecznego zamku w Myślenicach w województwie małopolskim.

Zamek królewski w Myślimicach położony był w drugiej połowie XVI wieku w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego.

Położenie

Ruiny znajdują na prawym brzegu Raby, na występie zbocza góry Ukleiny zwanym Zamczysko (zamek w Myślenicach bywa również nazywany "zamczyskiem w Myślenicach"), na wysokości około 380 m n.p.m.. W miejscu tym, odciętym od grzbietu góry dwoma rowami i usypanym wałem ziemnym, stała w średniowieczu potężna kamienna wieża o cylindrycznym kształcie; jej średnica zewnętrzna wynosiła 10,2 metra, a średnica wewnętrzna 2 metry. Obok wieży, od strony rzeki, znajdował się majdan o nieregularnym kształcie, o wymiarach około 11 metrów na 17 metrów. W którymś momencie dziejów wieża została wysadzona w powietrze; jej wielkie odłamy leżą rozrzucone na stokach góry i na majdanie, obecnie gęsto porośniętych drzewami.

Historia

Dokumenty źródłowe nie podają, kto zbudował zamek w Myślenicach. Na podstawie danych archeologicznych przyjmuje się, że był wykorzystywany w XIII i XIV wieku. Wysuwano przypuszczenie, że była to strażnica usytuowana nad Rabą, pełniąca podobne funkcje jak zamek w Czchowie nad Dunajcem i zamek w Rytrze nad Popradem. W opracowaniach na temat Myślenic pojawiają się informacje o systemie umocnień znajdujących się w okolicy miasta, tzw. bronie myślenickiej; w skład tych umocnień, strzegących szlaku handlowego biegnącego z Krakowa na Węgry, wchodziły oprócz zamku na górze Uklejnie również mniejsze, podległe warownie, tzw. kustodie, m.in. w miejscowościach Osieczany i Stróża. W dolnym biegu Raby znajdował się także zamek w Dobczycach.

Zamek znajdował się w ruinie już w XVI wieku; okoliczności wysadzenia wieży w powietrze nie są znane.


Zamek w Myślenicach - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.