Powiat olkuski

0

Powiat olkuski - powiat ziemski w województwie małopolskim.

Warto zobaczyć

Klasztor norbertanek w Imbramowicach – zespół klasztorny norbertanek i kościół pw. św. św. Piotra i Pawła w Imbramowicach.
Zamek w Rabsztynie – zamek rycerski obecnie w stanie ruiny w miejscowości Rabsztyn, na Szlaku Orlich Gniazd, pieszym i rowerowym. U podnóża góry, na której wznosi się średniowieczny zamek, znajdują się fragmenty renesansowego pałacu zbudowanego w XVII wieku jako zamek dolny.
Olkusz, Szpitalna 1
Bazylika Kolegiacka św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – kościół halowy w Olkuszu, wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku z malowidłami ściennymi i renesansowymi organami autorstwa Hansa Hummla z lat 1612-1623. Są to jedne z najstarszych w Europie organów zachowane w stopniu bliskim oryginalnemu.
Zamek w Bydlinie – ruiny średniowiecznego zamku w miejscowości Bydlin w powiecie olkuskim, na Szlaku Orlich Gniazd, pieszym i rowerowym. Zamek wznoszący się na wysokim, skalistym wzgórzu przez pewien czas pełnił również funkcję świątyni.
Pustynia Błędowska – największy w Polsce obszar lotnych piasków (około 33 km²) leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej.
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Wolbromiu znany jako kościółek Mariacki lub kościółek Szpitalny został ufundowany w 1638 roku przez ks.
Wolbrom, Krzywa 2
Telefon: +48326441027
Kościół pw. św.
Kopanina – wzgórze o wysokości 439 m n.p.m. Znajduje się na Wyżynie Olkuskiej w Żuradzie w województwie małopolskim.
Krzykawka, Starowiejska 4
Dwór w Krzykawce – dwór znajdujący się w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Bolesław, we wsi Krzykawka. Zespół dworski z dworem, ogrodem z sadem, założenie gospodarcze z budynkiem folwarcznym wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.