Powiat olkuski - Architektura

Zamek w Rabsztynie – zamek rycerski obecnie w stanie ruiny w miejscowości Rabsztyn, na Szlaku Orlich Gniazd, pieszym i rowerowym. U podnóża góry, na której wznosi się średniowieczny zamek, znajdują się fragmenty renesansowego pałacu zbudowanego w XVII wieku jako zamek dolny.
Zamek w Bydlinie – ruiny średniowiecznego zamku w miejscowości Bydlin w powiecie olkuskim, na Szlaku Orlich Gniazd, pieszym i rowerowym. Zamek wznoszący się na wysokim, skalistym wzgórzu przez pewien czas pełnił również funkcję świątyni.
Krzykawka, Starowiejska 4
Dwór w Krzykawce – dwór znajdujący się w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Bolesław, we wsi Krzykawka. Zespół dworski z dworem, ogrodem z sadem, założenie gospodarcze z budynkiem folwarcznym wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
Dwór w Glanowie – zabytkowy zespół dworsko-parkowy w miejscowości Glanów.
Dwór w Porębie Dzierżnej – dwór znajdujący się w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Wolbrom, we wsi Poręba Dzierżna, pochodzi z końca XVIII w. Od 1877 właścicielem został Leon Epstein, przemysłowiec z Warszawy, a od 1919 Ignacy Świętochowski.
Baszta w Olkuszu - nieznana z nazwy, jedna z kilkunastu baszt w obrębie murów miejskich Olkusza.
Bolesław, Główna 55
Dwór w Bolesławiu – znajdujący się w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Bolesław, we wsi Bolesław. Dwór to dawna oficyna niezachowanego do dziś XVII w. pałacu. Adaptacja budynku nastąpiła w poł. XIX w.