Powiat nowotarski - Architektura

Strony

Zamek Dunajec – średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek, na obszarze Polskiego Spisza lub Zamagurza (Pieniny Spiskie). Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV w.
Ludźmierz, Jana Pawła II 124
Sanktuarium w Ludźmierzu – sanktuarium maryjne z figurką Matki Boskiej Ludźmierskiej, nazywanej Gaździną Podhala.
Zamek w Czorsztynie (niem. Sub-Arx Oberschloss, Arx Czorstein) – ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, położone na wzgórzu nad Dunajcem w granicach Pienińskiego Parku Narodowego.
Zamek Pieniński – ruiny zamku położonego w Karpatach polskich, pod wierzchołkiem Zamkowej Góry (799 m n.p.m.) w Pieninach Właściwych.
Ratusz w Nowym Targu – budynek wybudowany w połowie XIX wieku w stylu pseudoklasycystycznym. Jest to budowla dwukondygnacyjna, posiada wieżę zegarową z przeszkloną latarnią, nakrytą hełmem z iglicą. Mieści się pośrodku Rynku. Budynek stoi na miejscu wcześniejszego drewnianego ratusza.
Nowy Targ, Kowaniec 4c
Pałac Głowińskich w Rabie Wyżnej - Zaprojektowany został dla młodego dziedzica rabiańskiego dr Jana Zdunia przez Konrada Kuhla (1856 - 1922), docenta UJ i profesora Szkoły Rolniczej w Krakowie (dzisiejszy Uniwersytet Rolniczy) tworzącego głównie w duchu modnego wówczas historyzmu.
Czerwienne, Bachledówka, Kościelna 141
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Czerwiennem – parafia należąca do dekanatu Czarny Dunajec archidiecezji Krakowskiej. Parafię w Czerwiennem prowadzi zakon paulinów.
Rynek w Krościenku nad Dunajcem – centralny plac w Krościenku nad Dunajcem o wymiarach ok.
Tylmanowa, Osiedle Obłaz Wyżny 103
Kapliczka Bulandy – kapliczka na polanie Jaworzyna Kamienicka na Jaworzynie Kamienickiej – drugim co do wysokości szczycie Gorców. Ufundowana została w 1904 r.
Sanatorium „Świerki” w Szczawnicy – 2 zabytkowe wille w Szczawnicy: „Brat” i „Siostra”, przy ul. Park Górny w Parku Górnym.
Grota św. Kingi i posążek świętej Kingi – znajdująca się w ruinach Zamku Pienińskiego na Zamkowej Górze w Pieninach grota skalna, w której umieszczony jest posążek św. Kingi. Prawdopodobnie to właśnie księżna Kinga ze swojego posagu ufundowała odbudowę dawnego pienińskiego zamku.

Strony