Powiat olkuski - Religia

Strony

Klasztor norbertanek w Imbramowicach – zespół klasztorny norbertanek i kościół pw. św. św. Piotra i Pawła w Imbramowicach.
Olkusz, Szpitalna 1
Bazylika Kolegiacka św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – kościół halowy w Olkuszu, wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku z malowidłami ściennymi i renesansowymi organami autorstwa Hansa Hummla z lat 1612-1623. Są to jedne z najstarszych w Europie organów zachowane w stopniu bliskim oryginalnemu.
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Wolbromiu znany jako kościółek Mariacki lub kościółek Szpitalny został ufundowany w 1638 roku przez ks.
Wolbrom, Krzywa 2
Telefon: +48326441027
Kościół pw. św.
Cmentarz żydowski w Wolbromiu – znajduje się przy ul. Skalskiej w sąsiedztwie pogotowia ratunkowego. Powstał w XIX wieku. Ma powierzchnię 0,1 ha. Wskutek dewastacji z okresu II wojny światowej do naszych czasów zachowały się tylko pojedyncze nagrobki lub ich fragmenty. W latach 80.
Kościół św. Marcina w Porębie Dzierżnej – zabytkowy, drewniany kościół parafialny św. Marcina w Porębie Dzierżnej w Porębie Dzierżnej, znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego. Pochodzi z 1766 roku, w 1870 został rozbudowany - od zachodu wzniesiono murowaną nawę.
Olkusz, Ołowiana 9a
Nowy cmentarz żydowski w Olkuszu – został założony na przełomie XIX i XX wieku. Do naszych czasów zachowało się, według różnych źródeł, od kilkudziesięciu do dwustu nagrobków, z czego większość znajduje się na swoim miejscu. Na terenie nekropolii znajdują się też ruiny domu przedpogrzebowego.
Stary cmentarz żydowski w Olkuszu – został założony po 1584. Znajduje się przy ul. Kolorowej. Ma powierzchnię 0,5 ha. Podczas II wojny światowej uległ dewastacji - macewy wykorzystano do prac budowlanych na terenie miasta.
Rodaki, Długa 14
Kościół pw. św. Marka w Rodakach - drewniany kościół, położony w miejscowości Rodaki, wzniesiony w 1601 r. Wewnątrz znajdują się dwa ołtarze w stylu manierystycznym, w jednym z nich oglądać można posąg św. Mikołaja z 1400 r.
Bolesław, Główna 66
Parafia Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała Archanioła w Bolesławiu – rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie sławkowskim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce. Utworzona w 1798 roku.
Bydlin, Legionów 6
Parafia Świętej Małgorzaty w Bydlinie - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie wolbromskim - św. Katarzyny, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce. Utworzona w XIV wieku.
Bolesław, Główna 5A
Parafia Bożego Ciała w Bolesławiu – najliczniejsza parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP położona na terenie diecezji warszawskiej w dekanacie warszawsko-łódzkim. We wsi Bolesław znajduje się największe w Polsce skupisko wiernych Kościoła Polskokatolickiego.

Strony