Powiat oświęcimski - Architektura

Strony

Zator, pl. Kościuszki 1
Zamek w Zatorze – właściwie pałac, pierwotnie zamek książęcy o cechach obronnych z XV w., zabytek klasy I, siedziba książąt zatorskich z górnośląskiej linii piastowskiej, później starostów. W 1778 roku zakupiony przez Duninów i częściowo przebudowany z dobudową drugiego piętra.
Oświęcim, Władysława Jagiełły 8
Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu - znajduje się ok. 100 m na południe od rynku miasta przy ulicy Władysława Jagiełły. Kościół został zbudowany w I połowie XIV wieku dla dominikanów sprowadzonych tutaj prawdopodobnie przez księcia cieszyńskiego Mieszka.
Zamek w Oświęcimiu – budowla wzniesiona w średniowieczu na szczycie wzgórza, na prawym brzegu rzeki Soły w Oświęcimiu.
Bulowice, Zamkowa 15
Pałac w Bulowicach – neogotycki pałac rodziny Larischów z 1882 roku, znajdujący się w Bulowicach koło Kęt. Budowla w stylu angielskim zachowana razem z założeniem parkowym, a wzorowana na zamku Huntly Castle w Szkocji.
Oświęcim, Rynek Główny
Rynek w Oświęcimiu został wymierzony podczas średniowiecznej lokacji miasta, jako centralny punkt handlowy otoczony początkowo zabudową drewnianą. Przy rynku znajdowała sie siedziba władz miejskich oraz najznaczniejsze mieszczańskie kamienice.
Ratusz w Zatorze - zatorski ratusz jest budowlą neogotycką wybudowaną w 1903 roku według projektu architekta Jana Karola Sas-Zubrzyckiego. Mieści się przy zachodniej pierzei rynku.
Harmęże, Franciszkańska 12
Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Harmężach. Należy do dekanatu Oświęcim diecezji bielsko-żywieckiej. Została erygowana 20 października 1990r. przez ks. kard.
Oświęcim, Rynek Główny 2
Ratusz w Oświęcimiu - budynek mieści się przy rynku głównym. Został wybudowany w latach 1872 -1875. Jest to jednopiętrowa podpiwniczona kamienica z cegły. Posiada elementy neogotyckie. Na wieży ratusza znajduje się zegar. Do początku XX wieku siedziba władz miejskich.
Osiek, Zamkowa 11
Pałac w Osieku – pałac w stylu mauretańskim w Polsce położony w Osieku (województwo małopolskie). Obecnie we wnętrzach pałacu znajduje się niewielkie prywatne muzeum rodu Rudzińskich (historia rodu i posiadłości).
Bobrek, Nadwiślańska
Zamek w Bobrku – jeden z nieistniejących obecnie zamków w Polsce. Jego powstanie datuje się na wiek XIV, a jego fundatorem był prawdopodobnie król Kazimierz III Wielki. Dwór był niewielki, prostokątny z jedną wieżą. Otoczony fosą o głębokości do 10 m.
Oświęcim, Rynek Główny 14
Kamienica Ślebarskich (Dom Ślebarskich) - późnoklasycystyczny budynek, przy Rynku Głównym 14 w Oświęcimiu. Jest to jednopiętrowy obiekt zbudowany na rzucie litery L, o 15-osiowej elewacji frontowej. Gmach z ozdobnym gankiem wspartym na kolumnach, wybudowany ok.
Czerwony Domek, Bunkier I – pierwsza prowizoryczna komora gazowa w obozie Auschwitz II (Birkenau), a druga biorąc pod uwagę cały obóz Auschwitz-Birkenau, gdyż wcześniej pełniła tę rolę zaadaptowana kostnica na terenie obozu głównego.
Judenrampe (niem. Rampa żydowska) – rampa kolejowa położona ok. kilometra na południe od dworca w Oświęcimiu.

Strony