Powiat myślenicki - Przyroda

Strony

Diabelski Kamień w Kornatce – ostaniec wierzchołkowy w miejscowości Kornatka na Pogórzu Wiśnickim. Znajduje się na szczycie wzgórza Styrek (366 m n.pm.). Zbudowana z piaskowca istebniańskiego skała znajduje się tuż przy drodze prowadzącej do osiedla domków letniskowych nad Jeziorem Dobczyckim.
Diabelski Kamień – skalny ostaniec w miejscowości Stróża w województwie małopolskim. Znajduje się w lesie na północno-wschodnich, opadających do doliny Raby stokach Kotonia w Beskidzie Makowskim. Jest to zbudowana z piaskowca magurskiego ambona o wysokości 6,5 m.
Rezerwat przyrody Las Gościbia - rezerwat przyrody o powierzchni 282,46 ha, położony w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Sułkowice. Został utworzony w roku 2001.Rezerwat w całości położony w miejscowości Harbutowice.
Styrek (ok.366 m n.p.m.) – wzgórze w miejscowości Kornatka w województwie małopolskim. Znajduje się na obszarze Pogórza Wiśnickiego. Wzgórze wznosi się nad Jeziorem Dobczyckim i jest tylko częściowo zalesione.
Urbania Góra – szczyt (674 m) w masywie Zembalowej. Według Jerzego Kondrackiego, autora naukowo opracowanej regionalizacji geograficznej Polski masyw ten należy do Beskidu Wyspowego.
Trzebuńska Góra – szczyt o wysokości 625 m n.p.m. w Beskidzie Makowskim. Przez szczyt przebiega czerwony szlak turystyczny – Mały Szlak Beskidzki.
Księża Góra (649 m ) – jeden ze szczytów w Paśmie Cietnia w Beskidzie Wyspowym.
Zembalowa lub Zębolowa– rozległy szczyt (859 m) oraz masyw górski, który według Jerzego Kondrackiego znajduje się w Beskidzie Wyspowym.
Trupielec (476 m) – szczyt w Paśmie Glichowca. Wznosi się nad miejscowościami Zasań i Brzezowa (Burletka). Jest najdalej na zachód wysuniętym szczytem tego pasma. W zachodnim kierunku długi grzbiet Trupielca opada do rzeki Trzemeśnianka, a w jego zakończeniu znajdują się Mazurowe Skały.
Sularzowa – szczyt o wysokości 617 m n.p.m. w Beskidzie Makowskim. Przez szczyt przebiega czerwony szlak turystyczny – Mały Szlak Beskidzki.
Cisy Raciborskiego – pomniki przyrody, cisy rosnące na północno-zachodnim stoku Babicy w Harbutowicach. Ich wiek szacuje się na blisko 700 lat.
Grodzisko – najbardziej na północ wysunięte wzniesienie Beskidu Wyspowego. Wchodzi w skład niewielkiego pasma górskiego Ciecienia, w którym wyróżnia się trzy szczyty (trzeci to Księża Góra).
Koskowa Góra (867 m) – najwyższy szczyt pasma Koskowej Góry. w Beskidzie Makowskim. Wznosi się pomiędzy miejscowościami Bogdanówka i Bieńkówka. W południowym kierunku odchodzi od Koskowej Góry grzbiet, który poprzez wzniesienia Bargłowej Góry, Syrkówki i Magurki opada do doliny Krzczonówki.
Jezioro Dobczyckie (Zbiornik Dobczycki) - zbiornik zaporowy (zbiornik retencyjny) położony w województwie małopolskim pomiędzy Myślenicami a Dobczycami, utworzony w 1986 roku poprzez spiętrzenie wód Raby przez zaporę, która ma 30 m wysokości i 617 m długości.
Szczałba (657 m n.p.m.) lub Strzałba – szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny. Według Jerzego Kondrackiego pasmo to należy do Beskidu Wyspowego. Na mapach i w przewodnikach turystycznych zaliczane jest przeważnie do Beskidu Makowskiego, zwykle jednak opisywane jest właśnie razem z Beskidem Wyspowym.
Uklejna (677 m) – szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny, które według Jerzego Kondrackiego należy do Beskidu Wyspowego. Na mapach i w przewodnikach turystycznych pasmo to zaliczane jest przeważnie do Beskidu Makowskiego, zwykle jednak opisywane jest właśnie razem z Beskidem Wyspowym.
Łysina (891 m) – drugi co do wysokości szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny.
Bania (611 m ) – szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny. Zlokalizowany jest w bocznym grzbiecie, który odgałęzia się ze zwornika położonego w rejonie polany Nad Nowinami i opada w południowo-zachodnim kierunku do doliny Raby. Grzbiet ten oddziela dolinę potoku Krzywianka od doliny Suszanki.
Stołowa Góra (841 m n.p.m.) — szczyt górski w Beskidzie Makowskim, położony 6 km na południe od Koskowej Góry.
Chełm (614 m) – wznoszący się nad Myślenicami szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny. Pasmo to budzi wiele kontrowersji wśród geografów. Według Jerzego Kondrackiego należy do Beskidu Wyspowego, na mapach i w przewodnikach turystycznych zaliczane jest czasami do Beskidu Makowskiego.

Strony