Powiat nowotarski - Szczyty

Strony

Piątkowa Góra (714 m) – wzniesienie na zachodnim krańcu Gorców, pomiędzy Chabówką, Rokicinami Podhalańskimi i Rdzawką. Prowadzi przez nie trasa Zakopianki, od Chabówki stromo wspinająca się na Piątkową Górę.
Zbójecka Góra (644 m) – wzniesienie w Kotlinie Rabczańskiej. Znajduje się w obrębie miejscowości Rabka Zdrój, Skomielna Biała i Skawa, granice między tymi miejscowościami przebiegają grzbietem Zbójeckiej Góry.
Bania (612 m) – wzniesienie na terenie miasta Rabka-Zdrój. Według naukowej regionalizacji Polski opracowanej przez Jerzego Kondrackiego Bania znajduje się na granicy dwóch mezoregionów: Kotliny Rabczańskiej i Gorców. Północne stoki Bani opadają dość stromo ku Rabie, której koryto znajduje się ok.
Żeleźnica (912 m) – zalesiony szczyt w Beskidzie Orawsko-Podhalańskim, wznoszący się ponad miejscowościami Bukowina-Osiedle, Odrowąż i Pieniążkowice.
Rabska Góra (783 m) – szczyt w Gorcach. Otoczony łukiem Raby, porozcinany licznymi dolinami potoków, rozchodzącymi się promieniście od wierzchołka. Przez miejscową ludność nazywany Wierchy.
Dziurawa Skała (748 m n.p.m.) – zalesione, dwuwierzchołkowe wzniesienie w Pieninach Spiskich w miejscowości Dursztyn. Taką nazwę podaje mapa Polkart i Józef Nyka w swoim przewodniku po Pieninach. Na innych mapach nazywana jest ona Sosnową Górą lub Sosnową Skałą.
Runek (1005 m) – słabo wyodrębniony wierzchołek w Paśmie Lubania w Gorcach, na zachód od jego głównego wierzchołka – Lubania. Nazwa Runek jest pochodzenia wołoskiego, pochodzi od słowa runc, oznaczającego polanę powstałą poprzez wypalenie lasu.
Kuraszowski Wierch, czasami nazywany Kurosówką (1038 m) – szczyt w polskiej części Pogórza Spiskiego.
Watrisko – skalisty szczyt o wysokości 960 m n.p.m. w Małych Pieninach (według Józefa Nyki wysokość szczytu wynosi 977 m n.p.m.). Znajduje się pomiędzy Smerekową i Wierchliczką, nie leży jednak tak jak te dwa szczyty w grzbiecie głównym Małych Pienin, lecz ok. 150 m na południe od niego.
Błyszcz (945 m) – szczyt w grzbiecie głównym Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim.
Gabańka (829 m n.p.m.) – szczyt górski położony w Paśmie Radziejowej, w Beskidzie Sądeckim.
Białe Skały (749 m n.p.m.) – szczyt w głównej grani Pieninek w Pieninach Właściwych, położony na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Nazwy Białe Skały używa również Józef Nyka w przewodniku „Pieniny”. Na niektórych natomiast mapach szczyt ten podpisywany jest jako Sutrówka.
Bukowina Obidowska (1039 m n.p.m.) – zalesiona góra położona w Gorcach, w zachodniej części grzbietu opadającego z Bukowiny Miejskiej w kierunku Klikuszowej. Poniżej szczytu znajduje się węzeł szlaków turystycznych.
Grzebień (677 m) – równoleżnikowe wzniesienie na terenie miasta Rabka-Zdrój, będące częścią grzbietu biegnącego od Barda (948 m), przez Szumiącą (841 m) do Bani (612 m). Od zachodu poprzez łagodne obniżenie (578 m n.p.m.) sąsiaduje z Banią, a od płd.-wsch.
Macelowa Góra (800 m n.p.m.) – wybitny masyw w Pieninach Właściwych, w ich części zwanej Pieninami Czorsztyńskimi.
Piekiełko – najwyższy, północny szczyt masywu Upszaru w Pieninach Czorsztyńskich (678 m n.p.m.). Sam wierzchołek jest zalesiony, ale płytka przełęcz oddzielająca go od sąsiadującej w kierunku północno-zachodnim Uli jest odkryta, trawiasta.
Cyrlowa Skała, Cyrhlowa Skałka, Cyrlowa Skałka, Cyrla – skalisty szczyt o wysokości 816 m n.p.m. w Pieninach Czorsztyńskich, pomiędzy przełęczą Trzy Kopce a Macelową Górą, z którą sąsiaduje od północy i od której oddzielony jest głębka przełęczą z polaną Podosice.
Jasielnik (886 m) – szczyt w Beskidzie Sądeckim, na południowej stronie Pasma Radziejowej. Znajduje się w bocznym grzbiecie tego pasma, odchodzącym od Małego Rogacza (1182 m) w południowym kierunku. Poniżej Ruskiego Wierchu (933 m) grzbiet ten rozgałęzia się.
Wdżar (766, 767 m) – szczyt w paśmie łączącym Lubań z Pieninami, pomiędzy przełęczami Drzyślawa i Snozka, na granicy miejscowości Kluszkowce i Krośnica. W naukowo opracowanej regionalizacji Polski według Jerzego Kondrackiego Wdżar należy do Pienin, znajduje się w ich północnej strefie przejściowej.
Cisówka (743 m n.p.m.) – jeden z głównych szczytów Pienin Spiskich. Jest położony w ich grani głównej. Potoki z południowych stoków Cisówki spływają do Niedziczanki, ze stoków północnych do Falsztyńskiego Potoku. Od południowej strony sąsiaduje z Hombarkiem Niedzickim.

Strony