Zachodniopomorskie - Szczyty

Strony

Wielecka Góra – najwyższy punkt Wzgórz Warszewskich o wysokości 130,9 m n.p.m. Znajduje się w rejonie dawnej, nieistniejącej obecnie, wsi Goślice (gmina Police), tuż przy północnej granicy Szczecina. Wzniesienie jest porośnięte lasem (Puszcza Wkrzańska).
Leśnica – wzgórze o wysokości 118,5 m n.p.m., w woj. zachodniopomorskim, w granicach Koszalina, położone w zachodnim krańcu Równiny Słupskiej. Jest częścią pasma Góry Chełmskiej. Ok. 0,6 km na południe od wzgórza przebiega droga wojewódzka nr 206 (ul. Zwycięstwa), za którą znajduje się Krzywogóra.
Wzgórze Akademickie – wzniesienie o wysokości 51 m n.p.m. w północnej części Wzgórz Bukowych, na terenie Parku Leśnego Zdroje, w dzielnicy Szczecin-Podjuchy. Wysunięty ku zachodowi fragment wzgórza jest częścią hałdy dawnej kopalni kredy.
Młyńska Góra - wzgórze (65 m n.p.m.) we wschodniej części Wału Stobniańskiego, na południe od Siadła Dolnego (Gmina Kołbaskowo). Kształt kopulasty, część południowa i centralna porośnięta różnogatunkowym drzewostanem, część północna przekształcona przez człowieka i zajęta częściowo pod zabudowę.
Bukowiec – najwyższe wzniesienie głównego grzbietu Wzgórz Bukowych i całego Pobrzeża Szczecińskiego, o wysokości 148,4 m n.p.m., położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo, na obszarze Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa".
Bukowiec – wzgórze kemowo-morenowe, będące najwyższym wzniesieniem Równiny Gryfickiej o wysokości 75,2 m n.p.m. Położone w zachodniej części gminy Gryfice, na północny zachód od wsi Świeszewo i południowy wschód od leśniczówki Gacko.
Komorze Góry (do 1945 niem. Kammer Berge) – zalesione pasmo wydm śródlądowych o wysokości do 41 m n.p.m. w Puszczy Wkrzańskiej pomiędzy Starym Leśnem a Tanowem, po wschodniej stronie drogi Pilchowo-Tanowo. Do 1945 r. przy tej drodze funkcjonowała leśniczówka Vorheide Försterei.
Sowia Góra – wzniesienie o wysokości 35 m n.p.m. na Wybrzeżu Trzebiatowskim, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, nad północnym brzegiem jeziora Konarzewo (Bagno Pogorzelickie), w odległości ok. 1,3 km od Morza Bałtyckiego.
Skibska Góra – wzniesienie o wysokości 228,1 m n.p.m. na Pojezierzu Bytowskim, położone w województwie pomorskim, powiecie bytowskim, gminie Miastko. Na południe od Skibskiej Góry rozciąga się Jezioro Bobięcińskie Wielkie.
Wzgórze Kupały (Wzgórze Elizy, niem. Elisenhöhe) - wzgórze w Szczecinie-Golęcinie między ul.Białogórską a ul.Marzanny. Wzgórze przecina przekop linii kolejowej nr 406 ze stalowo-drewnianą kładką łączącą obie strony. U podnóża przystanek kolejowy Szczecin Golęcino.
Wzgórze Wisielców – rezerwat archeologiczny położony na południe od Wolina na wzniesieniach nad Dziwną z cmentarzyskiem kurhanowym z IX-X wieku. Ogrodzone cmentarzysko kurhanowe znajduje się na nad Dziwną, na wzniesieniu zwanym Gołogórą (21 m n.p.m.).
Srebrna Góra (Srebrne Wzgórze) – pagórek na wyspie Wolin, położony ok. 0,5 km na północ od centrum miasta Wolina, na trasie żółtego szlaku turystycznego.
Cyganka – wzniesienie o wysokości 34 m n.p.m. na Wybrzeżu Trzebiatowskim, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Trzebiatów.
Góra Lotnika (zwana także Lotnik, Góra Dzwonów) – piaszczysty wał morenowy na Równinie Goleniowskiej, ok. 5 km na południe od miasta Goleniowa (osady leśnej Krzewno) i ok. 5 km na północ od osady Łęsko.
Zwierzyniec - najwyższy szczyt Wzgórz Krzymowskich i Pojezierza Myśliborskiego (167 m n.p.m.) położony w centralnej części Puszczy Piaskowej (Powiat gryfiński, Gmina Chojna).
Piaskowa Góra, faktycznie Piaskowe Góry (do 1945 niem. Pätsch Berge)– zalesione wzniesienia o charakterze wydmowym w lasach Puszczy Wkrzańskiej, o maksymalnej wysokości 37 m n.p.m. Nazwę Piaskowa Góra wprowadzono urzędowo rozporządzeniem w 1949 roku.
Wzgórze Arkony (70,3 m n.p.m.) – wzniesienie we Wzgórzach Warszewskich na obszarze Lasu Arkońskiego w Szczecinie. Administracyjnie leży na Osowie. W latach 1900-04 wybudowana została tu Wieża Quistorpa zniszczona w roku 1944 lub 1945, obecnie w ruinie.
Święta Górka (potocznie Święta Góra Polanowska) – wzniesienie o wysokości 155,2 m n.p.m. na Pojezierzu Bytowskim, położone w województwie zachodniopomorskim, powiecie koszalińskim, w gminie Polanów. Znajduje się 2 km na południowy zachód od Polanowa, w pobliżu siedziby nadleśnictwa.
Wzgórze Widok (Góra Widok, Polana Widok) – wzniesienie o wysokości 55 m n.p.m. w północnej części Wzgórz Bukowych, na terenie Parku Leśnego Zdroje, 0,5 km na północ od Jeziora Szmaragdowego. Wzniesienie stanowi hałdę dawnej kopalni kredy.
Lelowa Góra – najwyższe wzgórze Pagórków Lubińsko-Wapnickich wysokości 89,3 m n.p.m., w południowej części wyspy Wolin, o Wzgórze znajduje się rezerwacie krajobrazowym im. prof. Władysława Szafera, w Wolińskim Parkim Narodowym, w gminie Międzyzdroje, na południe od wsi Wapnica.

Strony