Zachodniopomorskie - Rezerwaty

Strony

Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa" - utworzony 4 listopada 1981, o powierzchni 20 938 ha (w tym otulina 11 842 ha), w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w większości w gminie Stare Czarnowo, częściowo w granicach miasta Szczecina i gminy Gryfino.
Rezerwat przyrody "Kurowskie Błota" - faunistyczny, o powierzchni 98,43 ha, utworzony 20 października 1965, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, w północnej części Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry, 8 km na południe od centrum Szczecina.
Rezerwat przyrody "Uroczysko Święta im. Profesora Mieczysława Jasnowskiego" - torfowiskowy, o powierzchni 207,77 ha, utworzony 23 stycznia 1973, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim i w gminie Goleniów, w zachodniej części Puszczy Goleniowskiej, 2 km na północ od Świętej.
Drawski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy w województwie zachodniopomorskim, obejmujący najcenniejszy fragment Pojezierza Drawskiego zajmujący tereny sześciu gmin. Park został utworzony w 1979 roku, obejmuje obszar 63 642 ha (w tym otulina 22 212 ha). Powierzchnia samego parku wynosi 414,30 km².
Rezerwat przyrody "Wrzosowiska Cedyńskie im. inż.
Cedyński Park Krajobrazowy – park krajobrazowy położony w województwie zachodniopomorskim, wchodzi w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Doliny Dolnej Odry. Park obejmuje teren o powierzchni 308,5 km², zaś jego otulina zajmuje 531,2 km². W granicach parku znajdują się: Puszcza Piaskowa
Rezerwat Słoneczne Wzgórza zajmuje obszar o łącznej powierzchni 49,45 ha i położony jest na gruntach Skarbu Państwa znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa Chojna.
Rezerwat przyrody "Bagno Kusowo" – torfowiskowy, o powierzchni 318,82 ha, utworzony 25 maja 2005, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Szczecinek.
Wyspa Wielimska – największa w Polsce wyspa śródjeziorna znajdująca się na jeziorze Wielimie. Jej powierzchnia wynosi 96,13 ha.
Rezerwat krajobrazowy Źródliskowe Zbocza o powierzchni 52,21 ha w 2009 roku w celu zachowania krajobrazu o dużych deniwelacjach na Pojezierzu Ińskim wraz z licznymi źródliskami i wysiękami oraz występujących na tym terenie olsów, zwłaszcza w odmianie źródliskowej oraz zespołów kwaśnej i żyznej buczyn
Rezerwat Brzozowe Bagno koło Czaplinka – o powierzchni 58,13 ha utworzony został w 2010 roku. Położony jest on na terenie otuliny Drawskiego Parku Krajobrazowego w gminie Czaplinek.
Rezerwat przyrody Bielinek rezerwat florystyczny o pow. 75,5 ha. położony w pobliżu miejscowości Bielinek w gminie Cedynia, na zboczach doliny Odry.
Kostrzyneckie Rozlewisko użytek ekologiczny o powierzchni 746 ha położony w gminach Cedynia i Mieszkowice, zasięgiem obejmuje obszary terenów podmokłych w dolinie Odry i łąk. Występują tu m.in.: ohary, kuliki wielkie, bataliony. Wchodzi w skład Cedyńskiego Parku Krajobrazowego.
Rezerwat przyrody „Dąbrowa Krzymowska” – rezerwat leśny, o powierzchni 34,86 ha, utworzony 11 kwietnia 1985, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Chojna, 4 km na południowy zachód od Krzymowa, 4,5 km na zachód-północny zachód od Stoków i 10,5 km na zachód-południowy zach
Rezerwat przyrody "Grądowe Zbocze" – rezerwat leśny, o powierzchni 33,28 ha, utworzony 14 czerwca 1996, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Recz, 2 km na północny wschód od centrum Recza.
Wzgórze Wisielców – rezerwat archeologiczny położony na południe od Wolina na wzniesieniach nad Dziwną z cmentarzyskiem kurhanowym z IX-X wieku. Ogrodzone cmentarzysko kurhanowe znajduje się na nad Dziwną, na wzniesieniu zwanym Gołogórą (21 m n.p.m.).
Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry został utworzony 1 kwietnia 1993, obejmuje obszar położony na Międzyodrzu pomiędzy rozgałęzieniem Odry na Odrę Wschodnią i Zachodnią (główny nurt) na północ od Widuchowej do Kanału Leśnego (na południe i zachód od Szczecina), powierzchnia parku wynosi ok.
Rezerwat przyrody "Źródlisko Skrzypowe" – rezerwat florystyczny o powierzchni 1,14 ha, utworzony 21 lipca 1977, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Bierzwnik, 2,5 km na południe od Klasztornego i 3 km na północ od Dobiegniewa, 0,3 km na wschód od drogi nr "160" (Dobi
Rezerwat przyrody "Dolina Pięciu Jezior" – rezerwat krajobrazowy o powierzchni 228,78 ha, utworzony 29 grudnia 1987, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie świdwińskim, w gminie Połczyn-Zdrój, 7 km na południowy wschód od Połczyna-Zdroju, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 163 Połczyn-Zdrój - Czapli
Rezerwat przyrody „Parnowo” – faunistyczny, o powierzchni 59,12 ha, utworzony w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Biesiekierz, 1 km na wschód od Parnowa, 7,5 km na zachód-południowy zachód od Koszalina, 0,2 km na północny zachód od drogi nr 6.

Strony