Muzeum Azji i Pacyfiku

0

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie – muzeum założone w 1973 roku w Warszawie. Jest jedynym w Polsce posiadającym wyłącznie zbiory poświęcone kulturom krajów Azji, Oceanii oraz Australii.

Muzeum mieści się w dwóch zabytkowych 2-piętrowych budynkach dawnej rzeźni miejskiej przy ul. Solec 24. Dyrektorem Muzeum jest Andrzej Wawrzyniak.

Czytaj dalej

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie – muzeum założone w 1973 roku w Warszawie. Jest jedynym w Polsce posiadającym wyłącznie zbiory poświęcone kulturom krajów Azji, Oceanii oraz Australii.

Muzeum mieści się w dwóch zabytkowych 2-piętrowych budynkach dawnej rzeźni miejskiej przy ul. Solec 24. Dyrektorem Muzeum jest Andrzej Wawrzyniak.

Początki muzeum

Muzeum narodziło się z pasji kolekcjonerskiej Andrzeja Wawrzyniaka, marynarza i dyplomaty, który w Azji spędził 27 lat, głównie w Wietnamie, Indonezji, Laosie, Nepalu i Afganistanie. Z prywatnego kolekcjonera stał profesjonalnym muzealnikiem. Zasiadał w Radzie do Spraw Muzeów przy Ministrze Kultury. Jest nadal, od kilku kadencji, członkiem Komitetu Nauk Orientalistycznych Polskiej Akademii Nauk. W 1973 roku podarował swe już wtedy bogate zbiory dzieł sztuki i obiektów etnograficznych państwu polskiemu i mianowany został dożywotnim dyrektorem i kustoszem utworzonego w ten sposób muzeum. Założycielska kolekcja, licząca ponad 4000 obiektów, pochodziła z wysp indonezyjskich: Jawy, Sumatry, Kalimantanu (czyli Borneo), Sulawesi (czyli Celebesu), Bali, Sumby, Moluków, Flores. Najważniejszą jej część stanowiły krisy, maski obrzędowe i teatralne, lalki klasycznego teatru jawajskiego wayang kulit i wayang golek, rzeźby kamienne, drewniane, terakotowe oraz tkaniny: batiki, ikaty i tapisy, wreszcie zbiory tradycyjnego i współczesnego malarstwa indonezyjskiego.

Zakres zbiorów

Muzeum Azji i Pacyfiku gromadzi zbiory ze wszystkich krajów Azji, Australii i Oceanii, głównie przez darowizny od indywidualnych ofiarodawców oraz instytucji, a także w drodze zakupów. Obecnie przekroczyły one liczbę 20500 obiektów. Najliczniejsze są kolekcje z Indonezji, Wietnamu, Indii, Birmy, Laosu, Chin, krajów kręgu buddyzmu tradycji wadżrajany (Mongolia, Nepal, Tybet), jak też Centralnej Azji i Afganistanu. Muzeum gromadzi także współczesne malarstwo, grafikę i rysunki o tematyce orientalnej. W zbiorach znajdują się prace takich artystów polskich jak Tadeusz Kulisiewicz, Aleksander Kobzdej, Andrzej Strumiłło i Roman Opałka.

Biblioteka Azjatycka

Przy Muzeum istnieje Biblioteka Azjatycka posiadająca specjalistyczny księgozbiór liczący ponad 14 tysięcy woluminów i ponad 200 tytułów czasopism polskich i obcych, uzyskiwanych drogą zakupów i wymiany. Uzupełniają to zbiory specjalne w postaci mikrofilmów, fotografii, nagrań płytowych i wideo.

Ekspozycje

Z braku miejsca Muzeum nie posiada stałej ekspozycji. Wystawy czasowe prezentowane są w Galerii Azjatyckiej przy ul. Freta 5 w Warszawie. Okazjonalnie organizowane są także w innych salach wystawowych stolicy. Wiele wystaw odbywa się w innych miastach polskich i za granicą, nie tylko w Europie, lecz także w Azji i pozostałych częściach świata. Rozległa działalność oświatowa i promocyjna wyraża się liczbą wielu spotkań: są to prelekcje na temat sztuki, religii, filozofii azjatyckich, pokazy filmowe, wieczory poezji, muzyki i tańca orientalnego, spotkania z ciekawymi ludźmi, jak dyplomaci, podróżnicy, wyznawcy różnych religii. W Galerii Azjatyckiej odbywają się również promocje książek związanych z Azją.

Nowy budynek

W 2002 roku Muzeum podpisało umowę z inwestorem, spółką EuroCity, na dzierżawę części działki przy ul. Solec 24 w celu budowy budynku biurowego, mieszczącego również siedzibę Muzeum. Na parterze tego budynku mają znaleźć się ekspozycje Muzeum. Budowa gmachu rozpoczęła się wiosną 2006 r. W czasie budowy zmieniono koncepcję jego przeznaczenia – obecnie ma to być apartamentowiec. Otwarcie przewidywane jest w 2013. Po raz pierwszy w dziejach tej instytucji pod jednym dachem znajdą się sale ekspozycyjne (w tym pierwsze w historii placówki ekspozycje stałe, ukazujące przekrój niemal wszystkich kultur Azji), magazyny i pracownie.


Muzeum Azji i Pacyfiku - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.
E-mail: