Muzeum Fryderyka Chopina

0

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie – muzeum biograficzne poświęcone Fryderykowi Chopinowi znajdujące się w Zamku Ostrogskich w Warszawie.

Czytaj dalej

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie – muzeum biograficzne poświęcone Fryderykowi Chopinowi znajdujące się w Zamku Ostrogskich w Warszawie.

Historia

Muzeum zostało utworzone w 1955 przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Dokumentuje życie i twórczość Fryderyka Chopina. Od 2005 podlega Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina. Muzeum posiada również dwa oddziały – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli oraz Salonik Chopinów w Warszawie.

W zbiorach muzeum znajduje się licząca ok. 7000 obiektów kolekcja chopinianów m.in. rękopisy, listy oraz inne pamiątki osobiste po kompozytorze, fotografie, obrazy, biżuterię, rysunki i grafiki. W 1999 część tej kolekcji została wpisana na listę UNESCO Pamięć Świata. W Zamku Ostrogskich prezentowana jest tylko niewielka część zbiorów zgromadzonych przez Instytut.

1 marca 2010 w muzeum otwarto nową multimedialną ekspozycję zaprojektowaną przez włoskie studio Migliore + Servetto. Koszt projektu wyniósł 81,5 mln zł. Środki pochodziły z budżetu państwa i z funduszy UE.

Wystawy znajdują się na pięciu poziomach (od -2 do +2). Muzeum jest zorganizowane zgodnie z koncepcją "muzeum otwartego" – zwiedzający sami wybierają kolejność zwiedzania.

Ekspozycja

Poziom –2

Sala wystaw czasowych oraz "Słuchalnia".

Poziom –1

Sale Pianista i Kompozytor, wśród eksponatów m.in. osobisty kalendarzyk Fryderyka Chopina na 1848, kopia odlewu lewej dłoni kompozytora wykonanego w 1849 oraz wyprodukowany w 1856 fortepian firmy Sebastian Erard (nr 26 606) należący do przyjaciela Chopina Ferenca Liszta. Znajduje się tutaj również sala koncertowa, w której w każdy czwartek można wysłuchać utworów Fryderyka Chopina w interpretacjach młodych pianistów z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Poziom 0

Sale Żelazowa Wola i młodzieńcze peregrynacje, Warszawa oraz Salon Mikołaja Chopina. Znajduje się tutaj również pokój zabaw dla dzieci.

Poziom 1

Największa z trzech znajdujących się tutaj sal, Salon Paryski, jest poświęcona paryskiemu okresowi życia kompozytora. Chopin przyjechał do stolicy Francji w październiku 1831 i pozostał tutaj do końca życia. Jego gośćmi byli m.in. znani artyści, pisarze oraz czołowi przedstawiciele polskiej emigracji po powstaniu listopadowym. Ekspozycja przybliża życie towarzyskie Chopina oraz jego pracę jako prywatnego nauczyciela muzyki. Można tutaj obejrzeć m.in. ostatni fortepian kompozytora firmy Pleyel (nr 14 810), na którym grał i komponował w latach 1848-1849.

W sali Kobiety przedstawiona została różnorodność i intensywność relacji Chopina z najważniejszymi kobietami jego życia – m.in. matką Justyną i siostrą Ludwiką, jego miłościami, przyjaciółkami, protektorkami i uczennicami. Ostatnia z sal, Nohant, nosi nazwę wsi w centralnej Francji upamiętnionej romansem kompozytora z George Sand. Tutaj, podczas letnich miesięcy w latach 1839–46, Chopin skomponował wiele swoich najbardziej znanych utworów.

Poziom 2

Sale Podróże po Europie. Osobowość oraz Śmierć, w której można obejrzeć m.in. zasuszone kwiaty z łoża śmierci, kosmyki włosów (pamiątka przechowywana przez rodzinę w opakowaniu papierowym z odręczną adnotacją Ludwiki Jędrzejowiczowej Włosy Fryderyka przed zabalsamowaniem), kopię maski pośmiertnej kompozytora, a także album Jane Stirling zawierający fragmenty artykułów o Chopinie opublikowanych w prasie francuskiej i angielskiej bezpośrednio po jego śmierci (19.10–4.12.1849).


Muzeum Fryderyka Chopina - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.
E-mail: