Włodyka

0

Włodyka (niem. Bauerberg) – wzniesienie (682 m n.p.m.) w Sudetach Środkowych, w południowo-wschodniej części pasma Wzgórz Wyrębińskich.

Wzniesienie położone jest w południowo-wschodniej części Wzgórz Wyrębińskich, około 1,1 km na zachód od centrum miejscowości Jugów.

Niewielkie, jedno z wyższych wzniesień w głównym grzbiecie Wzgórz Wyrębińskich. Wzniesienie tworzące w partii szczytowej rozległą wypukłą powierzchnię, o wydłużonym kopulastym kształcie z wyraźnie podkreślonym płaskim szczytem, o dość stromo opadających: wschodnich, zachodnich i północnych zboczach, zbocze południowo-wschodnie, łagodnie schodzi w kierunku Jugowskiego Potoku, tworząc w grzbiecie niewielki przełom, nad którym znajduje się zabytkowy żelazny wiadukt kolejowy, wsparty na kamiennych filarach, wykonanych z ciosanego czerwonego piaskowca. Szczyt góruje nad zachodnią strona Jugowa i Doliną Włodzicy leżącej u południowo-zachodniego podnóża.

Wzgórze zbudowana jest z utworów czerwonego spągowca: piaskowców, zlepieńców i łupków, w których występują pokłady węgla kamiennego.

Część szczytową oraz górne partie zboczy zajmuje w większości las świerkowy regla dolnego, niższe partie zboczy zajmują łąki i pola uprawne. Zachodnią część góry zajmują tereny po byłej kopalni Wacław i elektrowni w Miłkowie.

W okresie II wojny światowej w latach 1943-45 w zboczach góry Organizacja Todta prowadziła na dużą skalę roboty górniczo-budowlane w ramach projektu „Riese”. Po tamtym okresie pozostały na powierzchni i wewnątrz góry liczne ślady w postaci: sztolni, żelbetowych bunkrów, strażnic, magazynów, szybów wentylacyjnych oraz utwardzonych dróg leśnych trawersujących zbocza. Do chwili obecnej niektóre tajemnicze budynki, bunkry i tajemne przejścia porośnięte gęstą roślinnością, okryte są tajemnicą.

Roboty prowadzone w zboczach góry przez Organizację Todta był najbardziej zaawansowane z całego programu „Riese” i prawie wcale nie zostały przebadane po wojnie.

Do lat 70. XX wieku na szczycie góry dominowała nad Jugowem i okolicą charakterystyczna stożkowa hałda z metalowym wysięgnikiem, którą wyeksploatowano jako materiał budowlany. Na szczycie góry pozostała polana i ślady po hałdzie.

Włodyka - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.