Ulica Racławicka

0

Ulica Racławicka – jedna z ulic warszawskiego Mokotowa i warszawskiej Ochoty.

Racławicka ma długość ok. 4 km, w tym ok. 300 m chodnika dla pieszych.

Czytaj dalej

Ulica Racławicka – jedna z ulic warszawskiego Mokotowa i warszawskiej Ochoty.

Racławicka ma długość ok. 4 km, w tym ok. 300 m chodnika dla pieszych.

Przebieg ulicy

Ulica Racławicka zaczyna swój bieg na Starym Mokotowie od skrzyżowania z ulicą Puławską, a następnie, jako mała, lokalna ulica, biegnie na zachód napotykając od południa Bałuckiego, od północy Dożynkową (dawniej zwaną Misyjną), od południa Tenisową, następnie z dwóch kierunków Kazimierzowską, dalej od północy Drużynową i Piłkarską, od południa Szczekocińską (a dokładnie: krótki jej odcinek będący podjazdem pod kościół, ponieważ przejazd do posesji przy Szczekocińskiej i dalej do ul. Ursynowskiej jest zamknięty od strony Racławickiej), następnie przecina Aleję Niepodległości (brak przejazdu przez al. Niepodległości, piesi mogą przejść przejściem podziemnym stacji metra).

Przy skrzyżowaniu ulic Racławickiej i al. Niepodległości znajduje się stacja metra Racławicka.

Dalej przez długi odcinek nie krzyżuje się z żadną drogą, a południowa linia ulicy kreśli granicę dla Ogródków Działkowych "Odyńca". Dalej przecina ul. Wołoską i ul. Odyńca, i staje się zachodnim przedłużeniem tej ostatniej. Odtąd ulica biegnie przez tereny Wyględowa. Od ul. Wołoskiej do ul. Żwirki i Wigury jest szeroką, dwujezdniową ulicą. Racławicka napotyka kolejno: fragment ul. Pływackiej przeznaczony dla pieszych, Karwińską, Maratońską, Balonową, Turystyczną, Oszczepników, Płatowcową, Miłobędzką i Do Fortu, przecina ul. Żwirki i Wigury. Za ul. Żwirki i Wigury, na osiedlu Rakowiec, ponownie jest jednojezdniową ulicą, napotyka jeszcze ul. Jasielską i przecina ul. Mołdawską. Swój bieg kończy pozornie na skrzyżowaniu z ul. Mołdawską. Odcinek ul. Racławickiej między ul. Mołdawską a ul. Bohdanowicza jest przeznaczony dla pieszych. Od skrzyżowania z ul. Bohdanowicza Racławicka jest ponownie dostępna dla ruchu kołowego, napotyka jeszcze ul. Sąchocką, przy skrzyżowaniu z ul. Sierpińskiego skręca w lewo i zaraz w prawo, i kończy się na ul. Grójeckiej na wprost ul. Harfowej (w pobliżu stacji PKP Rakowiec).

Historia

Przy okazji budowy punktu oporu Szcza-M ("Rakowiec"), Fortu M ("Mokotów"), punktu oporu M-Tsche ("Odyńca") i łączących je wałów międzyfortowych pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa po 1880 roku, po północnej stronie wałów wytyczono drogę łączącą te umocnienia z dawnym traktem lubelskim. Drogę tę nazywano Szosą Fortową lub Drogą Fortową. W kwietniu 1916, w efekcie włączenia przedmieść do Warszawy, droga znalazła się w obrębie miasta. W 1922 roku drogę nazwano ul. Racławicką, jej pierwotna trasa jest niemal niezmieniona do dziś. Około 1930 r. wzdłuż Racławickiej zbudowano domy mieszkalne przy ul. Puławskiej (zniszczone w czasie II wojny światowej), a dalej – wille, niektóre istnieją do dzisiaj. W latach 90. XX wieku wyasfaltowano odcinek między al. Niepodległości a ul. Wołoską, który był ostatnim fragmentem ulicy bez nawierzchni bitumicznej. W 2006 r. ulicę na odcinku od ul. Wołoskiej do ul. Żwirki i Wigury poważnie poszerzono i przebudowano tak, że stała się szeroką arterią łączącą Mokotów z Ochotą. Na terenie dawnego Fortu M mieściły się, od 1961 r. do końca lat 80., Zakłady Radiowe i Telewizyjne "ZARAT", producent telewizyjnych i radiowych urządzeń nadawczych. 28 grudnia 1946 po raz pierwszy ulicą wytyczono trasę autobusu miejskiego o oznaczeniu "R". Jego pętla znajdowała się na wysokości ul. Płatowcowej i Miłobędzkiej. 22 lutego 1949 linia została zlikwidowana, w jej miejsce uruchomiono linię 111 o zmienionej trasie.

Komunikacja miejska

Ulicą Racławicką kursują linie autobusowe: 136, 141 i 172 na odcinku ul. Wołoska – ul. Żwirki i Wigury oraz 128 i 228 na odcinku ul. Mołdawska – ul. Żwirki i Wigury (tylko w kierunku ul. Żwirki i Wigury).

Obiekty

  • nr 31: klasztor pw. św. Józefa i siedziba kurii prowincjalnej Prowincji Warszawskiej Karmelitów Bosych;
  • nr 99: Fort M ("Mokotów") Twierdzy Warszawa, od ul. Balonowej do ul. Żwirki i Wigury po południowej stronie widoczne są wały obronne Twierdzy Warszawa;
  • nr 132: stadion Warszawskiego Klubu Sportowego "Gwardia", zbudowany w latach 60. XX wieku.

Ulica Racławicka - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.