Powiat świdnicki - Kościoły

Strony

Świdnica, Plac Pokoju
Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy - zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego, zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Strzegom, Plac Jana Pawła II
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu znajduje się w dekanacie strzegomskim w diecezji świdnickiej. Początkowo kościół należał do Joannitów zakonu rycerskiego, zaś parafia przy tym kościele została erygowana w XVI w. Od 2002 r. świątynia jest bazyliką mniejszą.
Świdnica, pl. Pokoju 5
Parafia Świętego Antoniego z Padwy w Świdnicy – parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie dolnośląskim diecezji wrocławskiej. Msze św. sprawowane są w niedzielę o godzinie 11.30. Na stanowisku proboszcza następuje wakat.
Świebodzice, Bolesława Prusa 3
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Świebodzice diecezji świdnickiej.
Rogoźnica, Świdnicka 4
Parafia Matki Bożej Różańcowej w Rogoźnicy znajduje się w dekanacie strzegomskim w diecezji świdnickiej. Była erygowana w XIX w. Jej administratorem jest ks. Stanisław Skrzypek.
Parafia Przemienienia Pańskiego w Lutomii Dolnej znajduje się w dekanacie świdnickim zachodnim w diecezji świdnickiej. Była erygowana w XIII w. Jej proboszczem jest ks. Bogdan Deroń.
Synagoga w Strzegomiu, obecnie kościół św. Barbary – budynek synagogi powstał w połowie XIV wieku. Był to budynek murowany z kamienia, nieotynkowany i orientowany. Synagoga była jednonawowa, posiadała wieżyczkę w narożniku oraz przekryta była sklepieniem gwiaździstym.
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stanowice znajduje się w dekanacie strzegomskim w diecezji świdnickiej. Była erygowana w 2012 r. Jej proboszczem jest ks. Bartłomiej Szewczyk.
Kościół świętego Michała Archanioła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Świebodzice diecezji świdnickiej.
Goczałków, Strzegomska 20
Parafia Chrystusa Króla w Goczałkowie znajduje się w dekanacie strzegomskim w diecezji świdnickiej. Była erygowana w 1972 r. Jej proboszczem jest ks. Marian Kujawski.
Parafia św. Barbary w Pastuchowie znajduje się w dekanacie Żarowskim w diecezji świdnickiej. Była erygowana w XIII w. Jej proboszczem jest ks. dr, kan. honorowy Wałbrzyskiej Kapituły Kolegiackiej Władysław Terpiłowski.
Strzegom, Szarych Szeregów
Kościół świętej Jadwigi – rzymskokatolicki kościół pomocniczy należący do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu.
Świdnica, Waleriana Łukasińskiego 49
Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy w Świdnicy — prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Wrocław diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia mieści się przy ulicy Waleriana Łukasińskiego 49, na terenie cmentarza komunalnego.
Strzegom, Tadeusza Kościuszki 4
Parafia Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej - parafia rzymskokatolicka w Strzegomiu, woj. dolnośląskim, Polska. Znajduje się w dekanacie strzegomskim, diecezji świdnickiej. Była erygowana 1 marca 1997 r. Jej proboszczem jest ks. kanonik Marek Żmuda.
Parafia św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie znajduje się w dekanacie strzegomskim w diecezji świdnickiej. Była erygowana w 1945 r. Jej proboszczem jest ks. Marek Krysiak.

Strony