Powiat jaworski - Kościoły

Strony

Jawor, Bolesława Limanowskiego 90
Kościół Pokoju w Jaworze (niem. Friedenskirche) - ewangelicki kościół usytuowany w mieście Jawor, jest zabytkowym budynkiem sakralnym wybudowanym na mocy porozumień pokoju westfalskiego zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią.
Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mierczycach – parafia w dekanacie jaworskim, w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Mirosław Wątruch. W skład parafii wchodzą kościoły w Mierczycach, Wądrożu Wielkim oraz Granowicach.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Słupie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Jawor w diecezji legnickiej. Jej proboszczem jest ks. mgr Zbigniew Dyl. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Erygowana w 1217.
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Małuszowie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Legnica Zachód w diecezji legnickiej. Erygowana w 1301.
Kaczorów, pl. Pollaka 9
Parafia św. Mikołaja Biskupa w Kaczorowie – parafia rzymskokatolicka w Kaczorowie, w dekanacie bolkowskim w diecezji świdnickiej. Erygowana 15 września 1957 r. Proboszczem jest ks. Ryszard Filipski.
Parafia św. Andrzeja Apostoła w Męcince – parafia rzymskokatolicka w dekanacie jaworskim w diecezji legnickiej.
Kościół św. Barbary w Wolbromku – pochodzi z XV w. (według niektórych źródeł pewna część budowli może pochodzić z XII w.). Budowla została przebudowana w XVIII w. Kościelne dzwony zostały ufundowane w 1666 r. przez ród Świnków, w czasie II wojny światowej zostały zdemontowane.
Kościół św. Anny w Grobli – zabytkowy kościół w Grobli w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Paszowice.
Bolków, Świerczewskiego 1
Kościół św. Jadwigi w Bolkowie – kościół parafialny w Bolkowie wpisany do rejestru zabytków (76 z dn. 29.03.49). Znajduje się w Dekanacie Bolków. Gotycka budowla pierwotnie na planie krzyża greckiego. Datowany na połowę XIII w.
Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Wierzchosławicach - znajduje się w dekanacie bolkowskim w diecezji świdnickiej. Była erygowana w XVI w. Jej proboszczem jest ks. Grzegorz Owsianik.
Kościół św. Mikołaja w Świnach - kościół musiał istnieć już w 1319 r. wtedy to w dokumentach proboszczem mianowano Jana. Budowla posiada czworoboczną, smukłą wieżą. Styl budowli jest typowy dla obiektów tego typu z XIII w. W kościele znajduje się późnogotycki ołtarz skrzyniowy z XV w.
Jawor, pl. Kościelny 1
Kościół św. Marcina w Jaworze - Kościół katolicki w Jaworze, pod wezwaniem św. Marcina z Tours, aktualnie należy do Parafii św. Marcina w Jaworze.
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Jastrowcu - jednonawowy, murowany kościół zbudowany ok. 1500 r. Został przebudowany w XVIII w. Budowla posiada prezbiterium na planie kwadrantu. Kościół jest najwyżej położonym budynkiem we wsi. W kościele znajduje się gotycka rzeźba Madonny z XV w.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Starych Rochowicach - gotycki kościół z XIV w. Został przebudowany w XVIII w. i XIX w.

Strony