Jelenia Góra - Kościoły

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze (Kościół Łaski Pod Krzyżem Chrystusa, Kościół Garnizonowy) – obecnie katolicki kościół mieszczący się w Jeleniej Górze przy ulicy 1 Maja. Otoczony jest parkiem z 19 kaplicami powstałymi w latach 1717-1770.
Parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach – znajduje się w dekanacie jeleniogórskim zachód w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Józef Stec. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 25 czerwca 1990. Mieści się przy ulicy PCK.
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Lubin diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Bazylika świętego Erazma i świętego Pankracego w Jeleniej Górze - jest to gotycka trójnawowa bazylika czteroprzęsłowa wzmiankowana po raz pierwszy w 1303 roku po jej pożarze, odbudowana jeszcze w XIV wieku, przebudowana w XV wieku i XVI wieku. Najstarsza i najważniejsza świątynia w tym mieście.
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Jeleniej Górze-Jagniątkowie znajduje się w dekanacie szklarskoporębskim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Dariusz Kowalczuk. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 30 czerwca 1986. Mieści się przy ulicy Saneczkowej.
Kościół św. Marcina – kościół katolicki w dzielnicy Jeleniej Góry, Sobieszowie. Wzniesiony na wypłaszczeniu stoku nad potokiem Wrzosówka, ponad centrum dawnej wsi Sobieszów. Murowany, kryty dachem dwuspadowym, bezwieżowy. Pochodzi z ok. 1305 roku, pierwotnie nosił wezwanie św. Barbary. W 1520 r.
Jelenia Góra, Plac Piastowski 18
Kościół Zbawiciela w Jeleniej Górze-Cieplicach - wzniesiony w latach 1774-1779 według projektu Demusa z Jeleniej Góry.Jednonawowa budowla z emporami nakryta łamanym czterospadowym dachem z barokowo-klasycystycznym wyposażeniem wnętrza służy do dnia dzisiejszego jedynej w Jeleniej Górze Parafii Augsbu
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie - pierwotnie protestancki, obecnie pełniący funkcję kościoła parafialnego. Wzniesiona w latach 1744-1745 ryglowa konstrukcja jest dziełem miejscowych rzemieślników. W 1750 r. jej wnętrze zabudowano drewnianymi emporami, a w 1796 r.
Jelenia Góra, Księdza Piotra Ściegiennego 7
Kościół św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach - wzmiankowany był już w 1318 roku.Obecna barokowa budowla pochodziz 1714 roku. Jest to jednonawowa prostokątna budowla nakryta sklepieniem kolebkowym. Wystrój kościoła barokowy.
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jeleniej Górze – kościół parafialny należący do Kościoła Polskokatolickiego w RP. Mieści się w jeleniogórskiej dzielnicy Cieplice Śląskie-Zdrój, w województwie dolnośląskim.
Kościół św. Wojciecha w Jeleniej Górze – wzniesiony około 1500 roku w stylu późnogotyckim, gruntownie restaurowany w latach 1964-1970, na przełomie osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku dobudowano nawę, która dzisiaj stanowi główną część obrządkową kościoła.
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze - wzmiankowany w 1318 roku, obecny z około 1622 roku, przebudowany w XVIII wieku, restaurowany w XIX wieku i XX wieku. Późnogotycki, inkastelowany (mury obronne).
Parafia pw. Świętego Judy Tadeusza w Jeleniej Górze znajduje się w dekanacie Jelenia Góra Wschód w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Jerzy Gniatczyk. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 22 sierpnia 1982. Mieści się przy ulicy Czarnoleskiej.
Jelenia Góra, Plac św. Jana Ewangelisty 1
Parafia pw. Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w Jeleniej Górze znajduje się w dekanacie jeleniogórskim wschodnim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Krzysztof Kowalczyk. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 24 grudnia 1990. Mieści się przy placu Świętego Jana Ewangelisty.
Jelenia Góra, Gustawa Morcinka 8a
Parafia Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu w Jeleniej Górze – znajduje się w dekanacie jeleniogórskim zachód w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Grzegorz Niwczyk. Erygowana 1 marca 1996. Mieści się przy ulicy Morcinka.