Jawor

0

Jawor (Jawr, niem. Jauer) - miasto powiatowe w województwie dolnośląskim, położone nad rzekami: Jawornik, Paszówka i Nysa Szalona.

Warto zobaczyć

Jawor, Bolesława Limanowskiego 90
Kościół Pokoju w Jaworze (niem. Friedenskirche) - ewangelicki kościół usytuowany w mieście Jawor, jest zabytkowym budynkiem sakralnym wybudowanym na mocy porozumień pokoju westfalskiego zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią.
Jawor, Zamkowa 1
Zamek w Jaworze – pierwotna warownia powstała prawdopodobnie w połowie XIII w. wzniesiona przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I. Założenie wieloboczne, otoczone kamiennym murem, pełniło do 1368 r.
Ratusz w Jaworze – budowla została wzniesiona w latach 1895-1897 w stylu neorenesansu niderlandzkiego według projektu architekta H. Gutha z Berlina.
Jawor, pl. Kościelny 1
Kościół św. Marcina w Jaworze - Kościół katolicki w Jaworze, pod wezwaniem św. Marcina z Tours, aktualnie należy do Parafii św. Marcina w Jaworze.
Jawor, Lipowa 2
Kościół pomocniczy św. Barbary – kościół pomocniczy w mieście Jawor, położona przy ulicy Lipowej, obecnie kaplica pogrzebowa.
Jawor, Klasztorna 2
Muzeum Regionalne w Jaworze – muzeum położone w Jaworze. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, a jego siedzibą są pomieszczenia pobernardyńskiego zespołu klasztornego, pochodzącego z XV wieku.
Jawor, Czarnieckiego 4
Synagoga w Jaworze – synagoga znajdująca się w Jaworze, przy ulicy Stefana Czarnieckiego.