Gmina Krempna

0

Gmina Krempna - gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskm.

Warto zobaczyć

Magurski Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony w 1995 roku.
Cerkiew śś. Kosmy i Damiana w Krempnej – zabytkowa drewniana była parafialna cerkiew greckokatolicka w Krempnej. Obecnie kościół filialny św. Maksymiliana Kolbe.
Cerkiew św. Jana Złotoustego w Polanach - murowana cerkiew (obecnie kościół rzymskokatolicki) zbudowana w 1914.
Cerkiew śś. Kosmy i Damiana w Kotani – drewniana filialna cerkiew greckokatolicka, wzniesiona w 1841 w miejscu starszej drewnianej cerkwi. Należała do parafii greckokatolickiej w Krempnej.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Świątkowej Wielkiej - dawna greckokatolicka cerkiew w Świątkowej Wielkiej. Od 1986 filialny kościół rzymskokatolicki.
Cerkiew św. Paraskewy w Myscowej – cerkiew w Myscowej w Beskidzie Niskim, obecnie użytkowana przez katolików jako filialny kościół parafii w Polanach.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Świątkowej Małej - dawna greckokatolicka cerkiew w Świątkowej Małej. Od lat 50. XX wieku kościół rzymskokatolicki.
Cmentarz wojenny nr 6 w Krempnej - zabytkowy cmentarz z I wojny światowej.
Cmentarz wojenny nr 4 - Grab – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča i Adolfa Kašpara, w formie czterolistnej koniczyny, znajdujący się w miejscowości Grab w gminie Krempna.
Cmentarz wojenny nr 1 - Ożenna – cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča, w formie pojedynczej mogiły zbiorowej znajdujący się w miejscowości Ożenna w gminie Krempna. Na cmentarzu pochowanych jest 130 rosyjskich żołnierzy poległych 27 listopada 1914 roku.