Gmina Nowy Żmigród

0

Gmina Nowy Żmigród - gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskm.

Warto zobaczyć

Cerkiew św. Dymitra Męczennika w Desznicy - dawna cerkiew greckokatolicka, po II wojnie światowej przejęta przez kościół rzymskokatolicki. Obecnie jest to kościół parafialny p.w. Matki Bożej Niepokalanej.
Cmentarz wojenny nr 7 - Desznica – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča oraz Adolfa Kašpara znajdujący się we wsi Desznica w powiecie jasielskim, w gminie Nowy Żmigród.
Cmentarz żydowski w Nowym Żmigrodzie – został założony na początku XVI wieku i zajmuje powierzchnię 2 ha. Cmentarz został zniszczony podczas II wojny światowej. Zachowało się około 250 nagrobków z czego około 100 jest w dobrym stanie. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1742 roku.
Cmentarz wojenny nr 8 - Nowy Żmigród – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča, w formie sporego prostokąta otoczonego kamienno-drewnianym płotem, znajdujący się w miejscowości Nowy Żmigród w gminie Nowy Żmigród.
Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Nienaszowie – rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie Nowy Żmigród, diecezji rzeszowskiej, erygowana w 1480. Do parafii Nienaszów należą miejscowości: Nienaszów, Sadki, Poraj, Grabanina.
Cmentarz wojenny nr 9 - zabytkowy cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča, w formie prostokąta otoczonego drewnianym płotem, znajdujący się w miejscowości Łysa Góra w gminie Nowy Żmigród. Jego powierzchnia wynosi 625 m2.
Bucznik (519 i 518 m n.p.m.) – góra na północnym skraju Beskidu Niskiego.