Gmina Osiek Jasielski

0

Gmina Osiek Jasielski - gmina wiejska w powiecie jasielskim, w województwie podkarpackim.

Warto zobaczyć

Kościół Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim – drewniany kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego wzniesiony około 1419. Jest to jeden z najstarszych kościołów drewnianych w Polsce.
Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Pielgrzymce – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Sanok diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Położona na podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Załężu – kościół rzymskokatolicki, dawny parafialny pw. św. Jana Chrzciciela w Załężu z 1760 roku. Świątynia znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego (trasa VIII – jasielsko-dębicko-ropczycka).
Parafia pw. Świętej Marii Magdaleny w Samoklęskach - parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie Nowy Żmigród. Erygowana w 1480 roku. Na terenie parafii znajdują się także dwa kościoły filialne: w Pielgrzymce (pw. św. Jana z Dukli) i Mrukowej (pw. NMP Matki Kościoła).
Świerzowa (801 m n.p.m.) – szczyt górski w zachodniej części Beskidu Niskiego.
Parafia Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim - parafia znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie Dębowiec.