Gmina Krempna - Atrakcje

Strony

Magurski Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony w 1995 roku.
Cerkiew śś. Kosmy i Damiana w Kotani – drewniana filialna cerkiew greckokatolicka, wzniesiona w 1841 w miejscu starszej drewnianej cerkwi. Należała do parafii greckokatolickiej w Krempnej.
Cerkiew św. Jana Złotoustego w Polanach - murowana cerkiew (obecnie kościół rzymskokatolicki) zbudowana w 1914.
Cerkiew śś. Kosmy i Damiana w Krempnej – zabytkowa drewniana była parafialna cerkiew greckokatolicka w Krempnej. Obecnie kościół filialny św. Maksymiliana Kolbe.
Cerkiew św. Paraskewy w Myscowej – cerkiew w Myscowej w Beskidzie Niskim, obecnie użytkowana przez katolików jako filialny kościół parafii w Polanach.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Świątkowej Małej - dawna greckokatolicka cerkiew w Świątkowej Małej. Od lat 50. XX wieku kościół rzymskokatolicki.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Świątkowej Wielkiej - dawna greckokatolicka cerkiew w Świątkowej Wielkiej. Od 1986 filialny kościół rzymskokatolicki.
Cmentarz wojenny nr 6 w Krempnej - zabytkowy cmentarz z I wojny światowej.
Cmentarz wojenny nr 1 - Ożenna – cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča, w formie pojedynczej mogiły zbiorowej znajdujący się w miejscowości Ożenna w gminie Krempna. Na cmentarzu pochowanych jest 130 rosyjskich żołnierzy poległych 27 listopada 1914 roku.
Cmentarz wojenny nr 4 - Grab – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča i Adolfa Kašpara, w formie czterolistnej koniczyny, znajdujący się w miejscowości Grab w gminie Krempna.
Kamień nad Kątami (714 m n.p.m.) – szczyt w zachodniej części Beskidu Niskiego. Na zboczach góry znajduje się kilka wychodni skalnych. Większość masywu Kamienia zajmuje Obszar Ochrony Ścisłej Kamień. Zboczami Kamienia, nieco poniżej szczytu wiodą 2 szlaki turystyczne:
Przełęcz Kuchtowska (słow. Kuchtovske sedlo) – przełęcz położona na wysokości 543 m n.p.m., pomiędzy szczytami Czeremchy (670 m n.p.m.) oraz Nad Tysowym (713 m n.p.m.), w paśmie granicznym środkowej części Beskidu Niskiego, nad Ożenną. Przez przełęcz biegnie słowacki szlak graniczny.
Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej – muzeum, działające w ramach Ośrodka Edukacyjnego wraz z Muzeum Magurskiego Parku Narodowego z siedzibą w Krempnej.
Cmentarz wojenny nr 3 - Ożenna – cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča, znajdujący się w miejscowości Ożenna w gminie Krempna, województwie podkarpackim. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K.
Przełęcz Hałbowska – przełęcz w zachodniej części Beskidu Niskiego, położona na wys. 540 m n.p.m. pomiędzy szczytami Kamienia oraz nie posiadającym nazwy o wysokości 567 m n.p.m. Przez przełęcz biegnie droga, łącząca Nowy Żmigród i Kąty z Krempną.
Czeremcha (670 m n.p.m.) – szczyt w głównym grzbiecie wododziałowym Karpat, w zachodniej części Beskidu Niskiego. Przez szczyt biegnie granica państwowa polsko-słowacka.
Cmentarz wojenny nr 2 - Ożenna – cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča w formie pojedynczej mogiły zbiorowej, znajdujący się w miejscowości Ożenna w gminie Krempna. Na cmentarzu pochowanych jest 150 rosyjskich żołnierzy poległych 27 listopada 1914 roku.
Polana (651 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Niskim, w paśmie Beskidu Dukielskiego.
Żydowska Góra (719 m n.p.m.) – szczyt górski w Beskidzie Niskim w paśmie Beskidu Dukielskiego, na wschód od wsi Żydowskie. Od południa górę opływają potoki zasilające źródła rzeki Wisłoka, m.in Zimny Potok.

Strony