Willa Wilhelma Szomka

0

Budynek przy ulicy Lenartowicza 2 w Sanoku – budynek położony w Sanoku.

Obiekt znajduje się przy ulicy Lenartowicza u zbiegu z ulicą Jana III Sobieskiego. Jest wpisany na listę obiektów zabytkowych.

Jest to neorenesansowa willa, zaprojektowana jako dom własny sanockiego architekta miejskiego, inż. Wilhelma Szomka (1857-1940). Budowę ukończono w 1892. W czasie zamieszkiwania budynku przez rodzinę Szomków, gościł w nim bp Józef Sebastian Pelczar, później ogłoszony świętym.

Po 1945 dom objęty został kwaterunkiem. W 1971 córka Wilhelma Szomka, Maria Wielhorska sprzedała willę miastu. Następnie w latach 1975-1982 budynek został przebudowany i odrestaurowany. Przebudowa objęła głównie wnętrza, mając na celu przystosowanie ich do nowych funkcji. Usunięto wówczas pierwotne schody kręcone, zastępując je obecnymi, powrotnymi.

W 1981 nastąpiło przeniesienie biblioteki z siedziby do przy ulicy Kościuszki do budynku przy Lenartowicza 2. 3 maja 1982 w budynku została uroczyście otwarta Miejska Biblioteka Publiczna, od 1986 nosząca imię Grzegorza z Sanoka (1406-1477). Cztery lata później, 3 maja 1986 w budynku została odsłonięta tablica upamiętniająca patrona. Zawiera inskrypcję: "„Losy dały mi za ojczyznę Sanok”. Grzegorz z Sanoka. Wielkiemu humaniście Sanoczanie. 3 V 1985" (znajduje się wewnątrz, obok wejścia głównego na ścianie). Również w 1986 umieszczono przy budynku pomnik Grzegorza z Sanoka.

W 1985 budynek otrzymał wpis do rejestru dóbr kultury. Instytucja została wyróżniona nagrodą II stopnia Ministra Kultury i Sztuki w konkursie "Na najlepszego użytkownika obiektu zabytkowego".

Przy budynku od strony północnej znajduje się ogród (w przeszłości ogród sięgał także w kierunku zachodnim do ulicy Mickiewicza; obecnie od tej strony do budynku przylega blok mieszkalny). W obecnym ogrodzie umieszczono kamień z tabliczką upamiętniającą pierwszą wzmiankę o Sanoku z 1150 oraz otrzymanie praw miejskich w 1339.

W przeszłości (średniowiecze) w bezpośrednim sąsiedztwie nieruchomości znajdował się obszar, na którym usytuowana była Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz cmentarz.

W pomieszczeniach piwnicznych mieści się obecnie sklep komputerowy (w latach 90. do początków XXI w. księgarnia wydawnictwa Bosz).

Willa Wilhelma Szomka - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.