Wieżowiec Złota 44

0

Złota 44 – wieżowiec mieszkalny w Warszawie przy ul. Złotej 44 w dzielnicy Śródmieście, którego budowa rozpoczęła się w 2008 roku, a jej zakończenie nastąpiło jesienią 2013 roku, jednakże z powodu problemów finansowych inwestora budynek oprócz wykończonych apartamentów pokazowych wciąż jest w stanie surowym.

Czytaj dalej

Złota 44 – wieżowiec mieszkalny w Warszawie przy ul. Złotej 44 w dzielnicy Śródmieście, którego budowa rozpoczęła się w 2008 roku, a jej zakończenie nastąpiło jesienią 2013 roku, jednakże z powodu problemów finansowych inwestora budynek oprócz wykończonych apartamentów pokazowych wciąż jest w stanie surowym.

Budowa

10 maja 2006 roku władze miasta Warszawy wydały pozytywną decyzję o warunkach zabudowy pod nową inwestycję Złota 44. 13 kwietnia 2007 rozpoczęła się rozbiórka budynku City Center pod plac budowy wieżowca, zakończona w listopadzie tego samego roku. 5 grudnia 2007 inwestor uzyskał pozwolenie na budowę.

Budowę wieżowca faktycznie rozpoczęto w marcu 2008 roku. Po wybudowaniu 17 kondygnacji 16 marca 2009 roku w związku z problemami finansowymi inwestora budowa wieżowca została wstrzymana. Wznowienie prac nastąpiło w styczniu 2011.

W dniu 1 lutego 2012 roku na szczycie budynku zawieszono wiechę oznaczającą zakończenie konstrukcji wieżowca.

Charakterystyka

Budynek ten ma być luksusowym apartamentowcem o 192 metrach wysokości, 54 piętrach i 266 apartamentach (pierwotnie planowano 251 apartamentów, jednak w celu poprawienia poziomu sprzedaży część apartamentów podzielono). Autorem projektu jest architekt Daniel Libeskind, według którego budynek ten ma pokazać Warszawę z przeszłości i Warszawę przyszłości, oraz stanowić rezultat "zainspirowania historią Warszawy i światłem, potencjałem jaki miasto ma w sobie". Apartamenty będą się mieścić na piętrach 9-54. Wyposażone będą w system HMS umożliwiający zarówno sterowaniem z poziomu komputera m.in. klimatyzacją, żaluzjami, ogrzewaniem czy oświetleniem jak i zamówienie jedzenia z restauracji bądź innej usługi. Dostęp do budynku chroniony będzie kartą magnetyczną, która umożliwi wjazd windą tylko na piętro na którym znajduje się apartament jej posiadacza.

Do dyspozycji mieszkańców budynku mają być udostępnione:

  • 24 metrowy basen
  • sauna
  • centrum SPA
  • taras słoneczny
  • fitness klub z salą do jogi
  • odźwierny
  • Zlota 44 Club o pow. 250 m2 umożliwiający organizowanie mieszkańcom imprez

Spory prawne

Budowa wieżowca została zaskarżona przez mieszkańców sąsiedniego, niższego budynku mieszkalnego. Wyrokiem z dnia 15 kwietnia 2008 r. (sygn. akt IV SA/Wa 2410/06) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na decyzję o warunkach zabudowy. Sąd nie brał przy tym pod uwagę faktu, iż nowy budynek (dużo wyższy od City Center) ograniczy dostęp światła słonecznego do mieszkań w tym budynku. Kwestia ta wykracza poza ustalenia dokonywane w toku postępowania zmierzającego do wydawania decyzji o warunkach zabudowy - odnosi się ona jedynie do cech, parametrów i funkcji zamierzonej inwestycji. Kwestie te podlegały ocenie podczas rozpoznawania skargi na decyzję o pozwoleniu na budowę. Wyrokiem z dnia 29 lipca 2009 r. (VII SA/Wa 1202/08) Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję Wojewody Mazowieckiego, wstrzymując jej wykonanie, a tym samym wstrzymując roboty budowlane. Oba wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zostały zaskarżone do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który 24 czerwca 2010 roku zdecydował, że nie przywróci pozwolenia na budowę. 7 października 2010 Spółka Orco Property Group, poinformowała w komunikacie iż Wojewoda Mazowiecki utrzymał w mocy pozwolenie na budowę wieżowca Złota 44. Orco Property zapowiedziało, że może ponownie wkroczyć na plac budowy i kontynuować inwestycję na podstawie ostatecznej i wykonalnej decyzji.

Konstrukcja budynku

52 piętra budynku zostały wykonane z żelbetu, a ostatnie dwa z konstrukcji stalowej. Ostatnie piętro znajduje się na wysokości około 181 m, dodatkowe 11 m wynika z charakterystycznego czubka budynku.

Fasada

W budynku po raz pierwszy w Polsce zastosowano trójszybową fasadę modułową Triple Glazed Unit, która jest konstruowana w warsztacie, a nie na miejscu budowy i charakteryzuje się niskim czynnikiem przenikania ciepła oraz dużą izolacyjnością akustyczną. Złota 44 jest pierwszym wysokościowcem w Polsce, którego elementy fasady zostały poddane Testowi Florydy i przeszły go pozytywnie.


Wieżowiec Złota 44 - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.