Warszawa - Technika

Strony

Most Gdański – dwupoziomowy most w Warszawie, na Wiśle. Wybudowano go na filarach i z wykorzystaniem niektórych elementów konstrukcyjnych zburzonego Mostu przy Cytadeli, także dwupoziomowego.
Warszawa, Grochowska 354
Fabryka gilz „Dzwon” należąca do Hilarego Jeżewskiego − budynek zlokalizowany przy ulicy Grochowskiej 354 (przed zmianą numeracji w 1937 r. był to adres Grochowska 1) w Warszawie (dzielnica Praga Południe).
Warszawa, Ząbkowska 27/31
Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser” – zlokalizowany na warszawskiej Pradze kompleks budynków fabrycznych z końca XIX wieku, utrzymany w stylu neogotyckim.
Warszawa Wschodnia Osobowa (znana jako Dworzec Wschodni) – jeden z ważniejszych warszawskich dworców kolejowych, położony na warszawskiej linii średnicowej. Budynek dworca położony jest w dzielnicy Praga-Południe między ulicami Kijowską a Lubelską, na zachodnim krańcu terenów stacji.
Warszawa, Plac Piłsudskiego
Zegar słoneczny w Ogrodzie Saskim – zegar słoneczny znajdujący się w pobliżu fontanny w Parku Saskim w Warszawie.
Most średnicowy w Warszawie – most kolejowy nad Wisłą leżący na trasie warszawskiej linii średnicowej, zbudowany w latach 1921-1931 w celu połączenia dworca Głównego z dworcem Terespolskim (Wschodnim).
Śluza im. inż. Tadeusza Tillingera (Śluza Żerań) - wybudowana wraz z Kanałem Żerańskim śluza na drodze wodnej z warszawskiej Wisły nad Jezioro Zegrzyńskie. Nosi imię Tadeusza Tillingera, polskiego inżyniera hydrotechnika.
Warszawa, Al. 3 Maja
Most księcia Józefa Poniatowskiego (wcześniej Most Mikołajewski, Most im. Cesarza Mikołaja II, Trzeci Most) – zbudowany w latach 1904–1914 most przez Wisłę w Warszawie. Obecną nazwę nadano w kwietniu 1917.
Most przy Cytadeli (most Kolejowy) – historyczny most w Warszawie na Wiśle, otwarty w listopadzie 1875, a rozbudowany o drugą część w 1908.
Warszawa, Przyokopowa 28
Elektrownia Tramwajów Miejskich w Warszawie, elektrownia tramwajowa w Warszawie, na Woli, neoromańska, wzniesiona w latach 1905–1909, wpisana do rejestru zabytków w 2001; od 2004 mieści Muzeum Powstania Warszawskiego.
Warszawa Wileńska – stacja kolejowa w Warszawie, na Pradze-Północ, u zbiegu al. „Solidarności” i ul. Targowej, w zespole centrum handlowego Galeria Wileńska, w pobliżu pl. Wileńskiego i stacji II linii metra Dworzec Wileński. Stacja jest obsługiwana przez Koleje Mazowieckie.
Warszawa, Stanisława Kostki Potockiego 24
Most Łazienkowski (w latach 1981-1998 most im. gen. Zygmunta Berlinga) – most w Warszawie na Wiśle zbudowany w latach 1971–1974, otwarty 22 lipca 1974 razem z Trasą Łazienkowską.
Most gen. Stefana Grota-Roweckiego (czasami też most Toruński, Grota-Roweckiego lub Grota) – most w Warszawie na Wiśle. Został zbudowany w latach 1977-1981 jako część Trasy Toruńskiej przez Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych nr 15 (przyczółki i podpory) i Mostostal (konstrukcja nośna i montaż).
Most Siekierkowski – to drugi most wantowy w Warszawie, łączący Mokotów z Pragą-Południe i Wawrem. Po moście przebiega droga krajowa nr 2 stanowiąca fragment trasy europejskiej E30.
Most Świętokrzyski – pierwszy most wantowy w Warszawie na Wiśle otwarty 6 października 2000 roku, łączący Powiśle z Pragą-Północ w okolicach Portu Praskiego.
Warszawa, Elektryczna 2a
Elektrownia Powiśle – elektrownia uruchomiona w 1904 w Warszawie na Powiślu, znana też pod nazwą Elektrownia Warszawska i Elektrownia Miejska. Elektrownia zbudowana jako prywatna w 1933 dostała się pod nadzór państwowy, w 1937 przejęta przez Zarząd Miasta Warszawy.

Strony