Kujawsko-pomorskie - Technika

Strony

DAG Fabrik Bromberg – największa pod względem powierzchni fabryka zbrojeniowa koncernu Dynamit Nobel AG w hitlerowskich Niemczech, istniejąca w latach 1939–1945, zlokalizowana i zamaskowana w Puszczy Bydgoskiej.
Młyn w Nietrzebie – drewniany młyn wodny w osadzie Nietrzeba, części wsi Lubianki w gminie Chrostkowo, w województwie kujawsko-pomorskim. Powstał ok. 1850 r. w miejscu wcześniejszego młyna z 1825 r. Jest to dwukondygnacyjny, podpiwniczony budynek o konstrukcji zrębowej. Dach dwuspadowy, do 1938 r.
Most fordoński – most kolejowo-drogowy, o konstrukcji kratowej, na rzece Wiśle w Bydgoszczy, w dzielnicy Fordon. Długość mostu wynosi 1005 m, a szerokość 16,8 m.
Most im. Edwarda Śmigłego-Rydza we Włocławku – kratownicowy most stalowy na Wiśle, łączący Śródmieście z Zawiślem.
Wieża ciśnień w Bydgoszczy – zabytkowa wieża ciśnień należąca do kompleksu Wodociągów Miejskich w Bydgoszczy.
Nieszawa Waganiec – stacja kolejowa w Wagańcu, w województwie kujawsko-pomorskim, w Polsce.
Bydgoszcz, Świętej Trójcy 4-6
Farbiarnia Wilhelma Koppa w Bydgoszczy – przedsiębiorstwo istniejące w latach 1903–1945 w Bydgoszczy. Pozostały po nim zabytkowy budynek poprzemysłowy jest elementem Wenecji Bydgoskiej.
Bydgoszcz, Jagiellońska 4
Kamienica Emila Werkmeistra w Bydgoszczy – zabytkowa kamienica w Bydgoszczy.
Toruń, Lelewela
Fabryka Maszyn i Kotłów, Odlewnia Żelaza i Stali „Born & Schütze” – zakład produkcyjny założony w 1856 roku w Toruniu przez spółkę Ernesta Schütze i Augusta Borna. Fabryka działała, pod okiem różnych właścicieli, do roku 2000.
Śluza Pakość – pierwsza śluza na górnonoteckim odcinku drogi wodnej Warta - Kanał Bydgoski zlokalizowana w miejscowości Pakość w powiecie inowrocławskim.
Most kolejowy im. Ernesta Malinowskiego w Toruniu – most kolejowy na rzece Wiśle w Toruniu, w ciągu linii kolejowej Poznań – Olsztyn – Skandawa (GP). Most znajduje się między stacjami Toruń Główny i Toruń Miasto. Całkowita długość mostu wynosi 977 m.
Aleksandrów Kujawski – dworzec i stacja kolejowa w Aleksandrowie Kujawskim, w województwie kujawsko-pomorskim, w Polsce otwarta w 1862 roku. Zatrzymują się tu wszystkie pociągi osobowe; TLK oraz IC.
Chełmża, Ignacego Paderewskiego 20
Wieża ciśnień w Chełmży - sprawny technicznie i funkcjonujący zabytek architektoniczny.
Śluza V „Czarna Droga” – śluza na odcinku Kanale Bydgoskim. Stanowi jedną z budowli hydrotechnicznych starego odcinka Kanału Bydgoskiego, wyłączonego z eksploatacji w 1915 r. Jest to dawna szósta śluza międzynarodowej drogi wodnej Wisła-Odra oraz piąta śluza na Kanale Bydgoskim (1774-1915).
Bydgoszcz, Garbary 2
Telefon: +48 52 567 00 05
Garbarnia Buchholza – fabryka skór istniejąca w latach 1845–1990 w Bydgoszczy. Pozostały po niej zabytkowy budynek administracyjny jest siedzibą Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Strony