Świętokrzyskie - Technika

Strony

Krzemionki, znane także jako Krzemionki Opatowskie – rezerwat archeologiczny, chroniący zespół neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego. Położony jest on pomiędzy wsiami Sudół i Magonie w powiecie ostrowieckim, w województwie świętokrzyskim, 5 km na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego.
RTCN Święty Krzyż (Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż) – wieża o wysokości 157 metrów, zbudowana w 1966 roku. Zlokalizowana jest na Łysej Górze (zwaną także Świętym Krzyżem), ok. 100 metrów od klasztoru.
Muzeum Techniki w Maleńcu – muzeum położone w Maleńcu leżącym w powiecie koneckim. Mieści się w zespole budynków fabrycznych dawnej walcowni i gwoździarni. Placówka jest jednostką organizacyjną powiatu koneckiego.
Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie (często występuje pod nazwą Muzeum Przypkowskich lub Muzeum Gnomoniczne im. Przypkowskich) – muzeum specjalizujące się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych.
Murowany wiatrak holenderski , zbudowany ok. 1920 roku. Znajduje się na miejscu starszego wiatraka drewnianego, wybudowanego u schyłku XIX wieku.
Kielce, Jana Pawła II
Browar Karscha – nieistniejący browar, położony w Kielcach na Wzgórzu Karscha przy skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Ogrodowej, wybudowany w latach 1869–1872.
Sielpia Wielka, Słoneczna 19
Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi – muzeum, położone we wsi Sielpia Wielka (powiat konecki). Placówka mieści się w dawnym zespole walcowni i pudlingarni, powstałym w pierwszej połowie XIX wieku i stanowi oddział Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie.
Cukrownia „Częstocice” – pierwsza cukrownia w Królestwie Polskim, zbudowana w 1839 roku przez Henryka Łubieńskiego w Częstocicach k. Ostrowca Świętokrzyskiego (obecnie w jego granicach).
Ostrowiec Świętokrzyski – stacja kolejowa w Ostrowcu Świętokrzyskim, w województwie świętokrzyskim, w Polsce. Stacja ta jest początkiem trasy pociągu spółki Przewozy Regionalne przez Skarżysko-Kamienną do Kielc.
Rezerwat przyrody Zachełmie – rezerwat wodny w miejscowości Zachełmie, w gminie Zagnańsk, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim. Zajmuje powierzchnię 7,95 ha. Został utworzony Zarządzeniem 5/2010 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach z dnia 8 listopada 2010 r. (Dz. Urz.
Lotnisko Kielce-Masłów (kod ICAO: EPKA) – cywilne lotnisko sportowe znajdujące się w miejscowości Masłów Pierwszy, w gminie Masłów, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim.

Strony