Jędrzejów

0

Jędrzejów - miasto powiatowe w województwie świętokrzyskim.

Warto zobaczyć

Archiopactwo cystersów – ufundowany w 1140 roku klasztor cystersów w Jędrzejowie.
Parafia błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie – parafia rzymskokatolicka w Jędrzejowie. Należy do dekanatu jędrzejowskiego diecezji kieleckiej. Została erygowana przez bpa Augustyna Łosińskiego 19 lipca 1913 przy klasztorze Cystersów. Od 23 września 1945 jest obsługiwana przez ten zakon.
Jędrzejów, Małogoska 4
Kościół pw. św. Trójcy (dawny św. Katarzyny) w Jędrzejowie został wzniesiony na początku XV w. w stylu gotyckim. W 1467 dobudowano południową kaplicę boczną – obecnie najcenniejszą cześć świątyni, w XVI w. do zakrystii dobudowano skarbczyk, a w 1592 kościół został przebudowany.
Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie (często występuje pod nazwą Muzeum Przypkowskich lub Muzeum Gnomoniczne im. Przypkowskich) – muzeum specjalizujące się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych.
Jędrzejów, Dygasińskiego 96a
Parafia Matki Bożej Łaskawej w Jędrzejowie – parafia rzymskokatolicka w Jędrzejowie. Należy do dekanatu jędrzejowskiego diecezji kieleckiej. Jest najmłodszą parafią w mieście. Założona w 1986, erygowana 10 grudnia 1991 przez bpa Stanisława Szymeckiego.