Pomorskie - Technika

Strony

Malbork – stacja kolejowa w Malborku, w województwie pomorskim, w Polsce. Stacja powstała w 1852 Budynek dworca (z 1891), budynek ekspedycji towarowej i szalet są wpisane do rejestru zabytków. Ostatnia renowacja miała miejsce w 2012.
Spichlerz Trupia Czaszka – zrujnowany spichlerz na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Mieści się przy ul. Chmielnej. Został wybudowany w XVII i XVIII wieku. Od 1971 roku obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.
Spichlerz Arka Noego – zrujnowany spichlerz na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Mieści się przy ul. Żytniej. Został zbudowany w 1660 roku. Od 1959 roku obiekt widnieje w rejestrze zabytków. Sąsiaduje ze spichrzem Kuźnia.
Wieża ciśnień w Miastku – wieża zapewniająca stabilne ciśnienie w miejskim wodociągu Miastka, wybudowana w 1928, pełniła swą funkcję do 2006. Obecnie jest własnością prywatną. Wieża znajduje się na zboczu wzgórza morenowego na osiedlu "Zatorze" w Miastku.
Reda – stacja kolejowa w Redzie leżąca na linii Gdańsk Główny – Stargard Szczeciński. Obsługuje połączenia trójmiejskiej SKM, a także międzymiastowe w obrębie północno-zachodniej części województwa pomorskiego oraz do Władysławowa i Helu.
Gdańsk, Chmielna 2/3
Spichlerz Długa Droga – zrujnowany spichlerz na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Mieści się przy ulicy Chmielnej. Został zbudowany w XVI wieku. Od 1959 roku obiekt widnieje w rejestrze zabytków.
Gdańsk, Motławska 2
Spichlerz Turek – spichlerz na Wyspie Spichrzów w Gdańsku, współcześnie w ruinie. Mieści się przy ul. Motławskiej.
Gdańsk, Wielkie Młyny 16
Wielki Młyn – zabytkowy młyn wodny na Starym Mieście w Gdańsku. Napędzany był wodami Kanału Raduni.
Gdańsk, Podwale Grodzkie 2
Gdańsk Główny – największa pasażerska stacja kolejowa w Gdańsku, położona na trasie Tczew – Gdynia. Mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Podwale Grodzkie, w Śródmieściu Gdańska. Obsługuje połączenia zarówno międzymiastowe jak i międzynarodowe.
Gdańsk, Ołowianka 9/13
Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku – narodowa instytucja kultury, muzeum przyjmujące za swoje posłannictwo ochronę dziedzictwa nautologicznego, poprzez gromadzenie i zabezpieczanie zabytków związanych z żeglugą, szkutnictwem, okrętownictwem, rybołówstwem oraz upowszechniające wiedzę o nich, a także o
Elektrownia Jądrowa Żarnowiec (EJŻ) – polska elektrownia jądrowa budowana w latach 1982–1990 w miejscu zlikwidowanej wsi Kartoszyno nad Jeziorem Żarnowieckim z siedzibą w Nadolu. Oficjalna ostatnia nazwa przedsiębiorstwa brzmiała: Elektrownia Jądrowa „Żarnowiec” w budowie w likwidacji w Nadolu.
Miechucino – nieczynny przystanek kolejowy w Miechucinie.
Elektrownia wodna Struga – mała elektrownia wodna w Strudze na Słupi; obiekt zabytkowy, wymieniony w wykazie unikatowych obiektów dziedzictwa kulturowego, znajdujących się pod opieką państwa.
Most kolejowy w Tczewie – most kolejowy na Wiśle w Tczewie na trasie magistrali kolejowej łączącej Warszawę z Gdańskiem wybudowany w 1891. W pierwszych dniach II wojny światowej został wysadzony przez polskich saperów w celu utrudnienia ruchu wojsk niemieckich.

Strony