Małopolskie - Technika

Strony

Kopalnia soli „Wieliczka” – kopalnia soli kamiennej, w Wieliczce pod Krakowem. Od XIII wieku do 1772 wspólnie z kopalnią soli „Bochnia” wchodziła w skład przedsiębiorstwa Żupy krakowskie.
Kopalnia soli „Bochnia” (od XIII wieku do 1772 wchodząca w skład Żupy krakowskiej). Początki kopalni sięgają roku 1248, kiedy to odkryto pokłady soli kamiennej. Odkrycie to jest związane z legendą o św. Kindze. Okolice Bochni znacznie wcześniej, bo od ok. 3500 lat p.n.e.
Kraków, Lipowa 4
Fabryka Emalia Oskara Schindlera – fabryka założona w 1937 jako miejsce produkcji wyrobów emaliowanych i blaszanych.
Kolej linowa Kasprowy Wierch (KL Kasprowy Wierch) – kolej linowa z Kuźnic na szczyt Kasprowego Wierchu w Tatrach.
Liban – potoczne określenie karnego obozu pracy Służby Budowlanej (niem.
Kraków, Na Zjeździe 8
Dawny Skład Solny – XVIII-wieczny magazyn solny zlokalizowany przy dawnym Porcie Solnym na Zabłociu w Podgórzu przy ul. Na Zjeździe 8.
Kraków, Henryka Kamieńskiego 11
Bonarka City Center – centrum handlowe wchodzące w skład wielofunkcyjnego centrum miejskiego Bonarka City Center. Mieści się ono w Krakowie, na terenie dzielnicy Dzielnicy XI Podgórze Duchackie.
Kraków, Lubicz 13-17
Browar Kraków (początkowo Browar Johna, później Browar Krakowski i Fabryka Przetworów Słodowych J. Götza) – browar, który funkcjonował w Krakowie w latach 1840-2001. Znajduje się przy ul. Lubicz 13-17 i otoczony jest ogrodem kościoła jezuitów, linią kolejową 91 i ul. Strzelecką.
Żarki, Tadeusza Kościuszki 1
Młyn wodny w Żarkach – młyn wodny w miejscowości Żarki, w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, w gminie Libiąż. Położony jest nad rzeką Chechło. Obiekt wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie pod numerem A-1203/M.
Kraków, Jagiellońska 17
Ogród Profesorski – ogród o powierzchni około 0,15 ha w Krakowie na Starym Mieście przy ul. Jagiellońskiej 17.
Most Retmański – stylowy, kamienny most w krakowskim Ludwinowie na rzece Wildze, tuż przy jej ujściu do Wisły. Znajduje się na przedłużeniu ul. J. Długosza, łącząc Bulwar Wołyński z Bulwarem Podolskim.
Diabelski Most – były most (obecnie ruiny) w miejscowości Czerna w Dolinie Eliaszówki w województwie małopolskim.
Szczyrzycki Browar Cystersów – browar klasztorny w Szczyrzycu.
Most Kotlarski w Krakowie na Wiśle wybudowany w 2001, łączy Grzegórzki z Zabłociem, ulicami Kotlarską i Podgórską.
Kraków, Nadwiślańska 4
Elektrownia podgórska – wybudowana w latach 1899-1900 jako elektrownia komunalna miasta Podgórze, znajdująca się przy ul. Nadwiślańskiej 4.

Strony