Schronisko na Dębowcu

0

Schronisko na Dębowcu – schronisko górskie na polanie stokach wzniesienia Dębowiec w grupie Klimczoka w Beskidzie Śląskim.

Prawdopodobnie w I połowie XIX w. na górnym skraju polany zarząd lasów księcia Sułkowskiego wzniósł solidną, modrzewiową gajówkę, którą w 1895 r. przejęło niemieckie towarzystwo turystyczne Beskidenverein z Bielska. Początkowo służyło jednak jako gospoda (Baumgärtel), funkcję schroniska zaczęło pełnić później. Po zakończeniu II wojny światowej schronisko, zaniedbane i splądrowane, wykorzystywał ZHP, po czym w 1954 r. przejęło je PTTK, Oddział w Bielsku. W następnych latach było ono – z racji korzystnego położenia – jednym z najliczniej odwiedzanych schronisk w polskich Beskidach. Po przeprowadzeniu remontu, w 1955 r. wybudowano obok schroniska domki campingowe, w których urządzono 30 miejsc noclegowych. Przez wiele lat rozpoczynały się tu turnusy wędrownych wczasów turystycznych, organizowanych przez PTTK w Beskidach. Z biegiem lat stare "psie budki" wymieniono na nowe, obszerniejsze domki o 2 pomieszczeniach.

Od 1992 r. obiekt przeszedł w prywatne ręce. Zlikwidowano zupełnie zużyte domki campingowe. Budynek dalej funkcjonuje jako schronisko górskie, jednak nastawione głównie na pasantów, a w zimie - na korzystających z działającego na polanie wyciągu narciarskiego.

Pod koniec dekady zlikwidowano domki kempingowe. W 2002 r. schronisko przeszło w ręce rodziny Kucharskich i zostało poddane kolejnemu generalnemu remontowi, w trakcie, którego całkowicie zmodernizowano wnętrza, odrestaurowano przeszkloną werandę, zbudowano ekologiczną oczyszczalnię ścieków i przeniesiono toalety do wnętrza budynku. Pod koniec 2012 r. rozpoczęła się kolejna modernizacja schroniska – do tej pory w części sal jadalnych posadzkę wyłożono kamieniem, podobną podłogę zaplanowano dla sali kominkowej oraz werandy, przebudowie ma ulec również kuchnia, a zewnętrzna elewacja zostanie w przeciągu dwóch najbliższych lat odrestaurowana. Ze schroniska roztacza się przepiękna panorama całego miasta i zachodniej części Beskidu Małego z pasmem Magurki Wilkowickiej. Ze względu na bliskość miasta, innych schronisk oraz hoteli schronisko nie posiada aktualnie miejsc noclegowych i znowu pełni tradycyjną funkcję górskiej gospody, gdzie spacerowicze lub wędrowcy schodzący z wyżej położonych szczytów beskidzkich mogą pożywić się tradycyjnie przygotowywanymi pierogami lub domową szarlotką. Stoki Dębowca i samo schronisko należą do ulubionych miejsc spacerowych Bielszczan, między innymi ze względu na łatwy dostęp oraz bliskość parkingów i przystanków autobusów MZK nr 7 i 8 w Bielsku-Białej. Dzięki powstałemu właśnie wyciągowi kanapowemu miejsca te stały się atrakcyjne również dla narciarzy.

Schronisko nie dysponuje obecnie bazą noclegową.

Schronisko na Dębowcu - to miejsce nie ma jeszcze przewodnika, a jego lokalizacja jest niepotwierdzona. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik i/lub wskazać lokalizację tego miejsca.