Schronisko Biały Krzyż

0

Schronisko "Biały Krzyż", Weisses Kreuz – nieistniejące już schronisko turystyczne na Przełęczy Salmopolskiej w Beskidzie Śląskim.

Tuż obok biało malowanego krzyża, będącego trwałym symbolem Przełęczy Salmopolskiej, w 1932 r. niemieckie towarzystwo turystyczne Beskidenverein z Bielska zbudowało stację turystyczną, nazywaną "Gospodą Antoniego" (od nazwiska gospodarza) lub po prostu "Białym Krzyżem". Jej właściciel, Rudolf Antoni pełnił w czasie okupacji funkcję Orstgruppenleitera na obszar Salmopola i gorliwie współpracował z niemieckimi władzami. Stacja spłonęła 15 lutego 1945 r. w czasie potyczki partyzantów pod dowództwem majora Anisimowa – "Szczepanowicza", wycofujących się z Brennej, ze stacjonującym w niej oddziałem SS. Po II wojnie przez wiele lat w domu Jana Cieślara, położonym pod samą przełęczą, mieściła się popularna stacja turystyczna PTTK, dziś już nieistniejąca, nazywana również "Białym Krzyżem". Obecnie mniej więcej w miejscu dawnego schroniska znajduje się zajazd "Biały Krzyż".

Schronisko Biały Krzyż - nie napisano jeszcze przewodnika po tym miejscu oraz nie mamy jego zdjęć. Jeśli znasz to miejsce lub masz jego zdjęcia, to tutaj możesz napisać przewodnik lub dodać swoje zdjęcia.